<p>Nem bűnös – ez a bíróság jogerős ítélete annak a sofőrnek az ügyében, aki árokba hajtott a Pannon Volán buszával, mert elaludt.</p>
Forrás: MTI
Huszonhárman megsérültek, és egy utas karját amputálni is kellett, miután tavaly nyáron a Pécsről Sellyére közlekedő, tömött helyközi busz letért az útról, és egy fának csapódott Királyegyháza és Gyöngyfa között. A buszvezető elaludt, de most bűncselekmény hiányában felmentették. Bebizonyosodott ugyanis, hogy alvási apnoétól szenved a 38 éves férfi, ami miatt éjjel nem képes kipihenni magát, így napközben bármikor elaludhat. És ő erről nem is tudott.
De vajon miért nem szűrik ezt az alkalmassági vizsgálaton?
– Tavaly áprilisban hatályba lépett egy rendelet Magyarországon, ami szerint az orvosi vizsgálatot végzőnek gondolnia kell arra, hogy a jogosítványt kérő ebben a betegségben szenved – mondja dr. Szakács Zoltán, a Magyar Alvástársaság elnöke. – De még kérdőívet sem kötelező kitöltetnie az orvosnak, így ha valaki nem panaszolja el, hogy éjszaka horkol, nappal pedig gyakran nagyon álmos, bár eleget alszik, a betegség rejtve maradhat.
A sofőr alvási apnoéja a pécsi klinikán derült ki a baleset után, ahol el is kezdték kezelni.
Súlyos alvászavar, ami során a légzés alvás közben időről időre abbamarad, majd újra elindul. Két főbb típusa van. A gyakoribb az obstruktív alvási apnoé, amit a torok izmainak ellazulása hoz létre. A másik a centrális, ami azért alakul ki, mert az agy nem küld megfelelő jeleket a légzésszabályozó izmokhoz.
– Ha még 2015 áprilisa előtt hosszabbították meg az alkalmasságát – és ez nagyon valószínű –, akkor valóban nem terheli felelősség – állítja Szakács főorvos, aki szerint bizonyos mértékű túlsúly fölött kötelezővé kellene tenni a szűrést. Igaz, ha valaki el akarja titkolni ezt a betegséget – ami akár szívinfarktushoz vagy agyvérzéshez is vezethet –, el fogja tudni. Ám ezzel öngólt lő, ugyanis ha valaki alvási apnoéban szenved, még nem tiltják el a vezetéstől, de kezelni kell a betegségét.