<p>Remek példája ez annak, hogyan terjednek az álhírek.</p>
A fél internetet körbejárta az a hír, hogy a CNN Bostonban csütörtök éjjel 11 körül véletlenül pornót sugárzott a sztárséf, Anthony Bourdain Nem séfnek való vidék (angolul Parts Unknown, vagyis Ismeretlen részek) című műsora helyett.
Mint utóbb kiderült egy Twitter felhasználó @solikearose rakott ki a falára több olyan képet is, amelyen úgy látszik, hogy a CNN tényleg egy kemény szexfilmet adna. A nagyobb lapok közül először az Independent vette át, majd sorban több, igencsak befolyásos oldal, a Mashable, a New York Post, a Daily Mail és így tovább. Mindezt anélkül, hogy valaki utánanézett volna, hogy valós felvételek-e ezek.
Bár ez nem teljesen igaz, a CNN-nél rákérdeztek az elején, ahol lányos zavarukban elismerték a hibát, bár másra kenték azért. Azt írták közleményükben, hogy a helyi szolgáltatónál, az RCN-nél ronthattak el valamit.
Az RCN viszont egyből tagadott, egy Twitter-üzenetükben arról írtak, hogy semmi sem bizonyítja a @solikearose képeinek valóságtartalmát. A Twitter-felhasználó azóta el is tűnt, privátra állította át fiókját.
A CNN is tagadja azóta a képek hitelességét, és vizsgálatot indítottak az ügyben.
Valahogy így terjednek el az álhírek, mint ahogy azt a Verge is írta. És nem csak az ilyen vicces híreknél van ez így, hasonlóan jöttek létre azok a kamu cikkek is, amiknek (és a Facebook) segítségével – a szakértők szerint – győzni tudott Donald Trump az amerikai választáson.
Egyébként, ha már Anthony Bourdain és a Nem séfnek való vidék: pár napja írtunk arról, hogy az a műsor is elég bevállalós, illetve a TV Paprika is, ugyanis az egyik délután adták le a sztárséf Japánról szóló epizódjának a részét, amelynek egyik szereplője egy mangarajzoló volt, Toshio Maeda, az úgynevezett csáppornó atyja. És ahogy azt kell, természetesen meg is mutatták az alkotásait. Erről bővebben itt írtunk.