A közösségi oldalak uralmával átalakult a barátság fogalma. Vannak, akik már olyanokat is így neveznek, akiket talán még életükben nem láttak. A valódi barátság azonban mást takar, és ezt jó lenne újból felismerni.
Forrás: Thinkstock
Barátok nélkül nem csak magányosak lennénk, de olyan sem lenne mellettünk, akire a bajban számíthatunk. Éppen ezért az, hogy ki az igazi barát, csak akkor derül ki, amikor valóban szorult helyzetben vagyunk.
Egy fiatal blogger nőnek abból lett elege, hogy sokan azzal hencegnek, milyen sok barátjuk van valamelyik közösségi oldalon. Emiatt kitalált egy tesztet, ami pontosan megmutatta, hogy ezek közül ki számít valódi barátnak, és aki nem az, mégis milyen kategóriába tartozik. Feltett néhány kérdést és megkérte ismerőseit, hogy válaszoljanak rájuk őszintén.
Az egyik kérdés például az volt, hogy ki tudná őt elvinni egy órán belül egy városon kívüli helyre, a másik, hogy leülnének-e vele személyesen beszélgetni legalább fél órára. A kérdésekre adott válaszok szerint megállapította, hogy ötféle barátság létezik, és ezek meglehetôsen elkülönülnek egymástól.
1. Szociális barátok
Csak futólag ismerjük őket. Valamikor volt az életünkben egy kapcsolódási pont, például egy közös munka vagy egy baráti összejövetelen találkoztunk, de ennél több nem alakult ki közöttünk. Talán még a nevükre sem emlékszünk pontosan, de azért bejelölnek a Facebookon. A közösségi hálón sok ilyen ismerősünk van, de nekik gyakran még a bejegyzéseit sem olvassuk el, így szóba sem jönnek, ha szükségünk van valamire.
2. Barátok ismerősei
Valamivel töb-bet tudunk egymásról, mivel van egy olyan ember, akihez mindketten közel állunk, de mi nem tartjuk a kapcsolatot. Rendszeresen hallunk felőle, tudjuk, hogyan alakul a távolban az élete, de ha egy közös rendezvényen véletlenül összefutunk, nem nagyon beszélgetünk egymással, vagy legfeljebb csak udvariasan csevegünk.
3. Barátok
Közel állnak hozzánk, a lehetőségekhez képest gyakran találkozunk, sokat tudunk egymásról, de nem mindent. Ők már maguktól is felajánlják a segítségüket a bajban, persze ez egyénfüggő, de az esetek többségében a kisebb jelentőségű problémákra jellemző. Anyagi segítséget azonban még tőlük sem szívesen kérünk, inkább olyan apróbb dolgokat, melyeket mi is szívesen megtennénk értük. Gyakran a gyerekkori kapcsolatokból maradtak meg ezek a barátságok, nincs sok belőlük.
4. Legjobb barátok
Kölcsönös a szeretet érzése. Ha valami miatt hosszabb ideig nem tudunk találkozni, akkor is ugyanott folytatjuk a beszélgetést, mintha nem maradt volna ki az az időszak. Nem szégyenkezünk előtte, teljes a bizalom kettőnk közt, mindig mindenben számíthatunk egymásra. Életünk során nagyon kevés, jellemzően csak egy vagy kettő ilyen legjobb barátunk van. Ezek a kapcsolatok általában fiatal korban köttetnek, ritka, hogy felnőttkori kapcsolatból legjobb barátság szövődik.
5. Munkakapcsolatok
Naponta találkozunk velük, sokat tudunk egymás magánéletéről, problémáiról, örömeiről. Esetenként még szorosabb barátságok is kialakulhatnak, de jellemzőbb, hogy munkahelyváltás után idővel megszakad a személyes kapcsolat. Míg együtt dolgozunk, kisebb problémák esetén kérhetünk szívességet, de egyénfüggő, hogy mennyire számíthatunk rájuk.
Minden érdekel az életével kapcsolatban
Számít a véleménye, az ötletei, odafigyelünk a tanácsaira
Őszinték vagyunk egymáshoz még a kínos dolgokban is
Azonnal észrevesszük, ha szomorú, ha bajban van
Áldozatokat hozunk egymásért, ha szükséges
Kölcsönös a bizalom
Mindig meg tudunk bocsátani neki