Megrázó: Arnold Károlyné kilenc év különbséggel ugyanott veszítette el férjét, ahol egyetlen gyermekét, a 66-os főút mecseki szakaszán. Fia 2007-ben szenvedett motorbalesetet. Idén, október 31-én az útmenti kegyeleti helyénél emlékező édesapját egy Pécs felé tartó autó gázolta halálra. Egyesek elátkozottnak tartják a helyet, mások nem értik: miért engedik, hogy közutak mentén emlékhelyek épüljenek.
Szabály tilt
Három évtizede szabály mondja ki: közút területén tilos elhelyezni olyan tárgyakat, amelyek színe és alakja összetéveszthető a közúti jelzésekkel, illetve, amelyek akadályozzák a láthatóságot.
Sok az öntörvényű
Bár a Magyar Közút Nonprofit Zrt. igyekszik betartatni az autóvezetők biztonságát védô rendelkezést, a tapasztalatok azt mutatják, mindezek ellenére sokan állítanak önkényesen keresztet, ültetnek virágot és gyújtanak mécsest egy-egy közúti baleset helyszínén. Miközben a nem megfelelően létesített emlékhelyek a jó szándék ellenére kifejezetten veszélyesek lehetnek a közlekedőkre nézve: elterelik az autós figyelmét, illetve vészhelyzet esetén az út szélére húzódó autók akár bele is rohanhatnak az emlékezés szimbólumába.
Ingyen engedélyezik
A gyászoló hozzátartozók szándékát ugyanakkor megérti a közútkezelő, így adott feltételek mellett engedélyezheti a kérvényt benyújtók számára kegyhelyek kialakítását, feltéve, hogy nem veszélyeztetik a forgalom biztonságát. Így a kegyhelynek kellő távolságra kell elhelyezkednie az úttól, s fontos, hogy legyen a közelben egy olyan hely, ahol a hozzátartozók meg tudnak állni a járművükkel.
A sztráda átka
Bár számos baleset történik az autópályákon, a sztrádák mellett tilos keresztet állítani. Ellenben a közútkezelő az ott található parkolóknál, pihenőhelyeknél adhat engedélyt emlékhelyállításra. Nem árt tudni, hogy a közútkezelői hozzájárulás díjmentes, annak érvényessége viszont nem előre meghatározott időtartamra szól, hanem visszavonásig él. Az utakat és azok területét az útellenőrök vizsgálják, akik munkájuk során a kegyeleti helyek állapotát is felmérik.
Fontos az élőknek
Bár sokakban felmerül a kérdés, jó ötlet-e mécseseket állítani az út mentén, Csehák Hajnalka pszichológus szerint a hozzátartozóknak segít az emlékezésben. Nem véletlen, hogy a temetőkön kívül, ha van rá lehetőség, a halál helyszínén is szokás megemlékezni az elhunytról.
Óvatosságra int
A lélekgyógyász hangsúlyozza: az út mentén látható mécsesek és keresztek figyelemre intik az autósokat. – Ezekről az emlékhelyekről a legtöbb embernek eszébe jut, hogy ő is halandó. Bár figyelemfelkeltőek és szorongást váltanak ki, ahelyett hogy elterelnék a figyelmet a vezetésről, inkább óvatosságra intenek. A látványuk mindenféleképpen hatékony visszatartó erő – összegez Csehák Hajnalka.