Aktuális

Valódi élményeket ad az új adventi naptár

Bors

Létrehozva: 2016.11.29.

Forrás: AFP

Meglepetés Az út a lé­nyeg, nem a megérkezés – szól a bölcselet, amely a karácsonyra és az azt megelőző ad­venti készülődésre is érvényes lehet. Czecz Fruzsina pszichológus kisfia, illetve saját gyerekkori élményeit összegyúrva alkotott meg egy olyan adventi naptárat, amely de­cember elsejétől szent­estéig minden napra új és közös él­ményt tartogat. Ráadásul a csa­ládi kasszát sem üríti ki.

Az ötlet a titok

A csoki elfogy, a játék a polcra kerül a többi mellé, ám az együtt megélt élmények olykor egy életre szólnak, és ünnepnappá varázsolják a legszürkébb hétköznapot is.

– Könnyebb ugyan egy kész, boltban kapható adventi naptárral meglepni a gyerkőcöt, ám sokkal jobb és tartósabb, ha olyan programokat rejtünk az ablakocskák mögé, amelyek nemcsak az ünnepig hátralévő időt teszik szebbé, de a szülő-gyerek kapcsolatot is. Sőt a legtöbb csemeteprogrammal ellentétben ezekben a felnőttek is örömüket lelik – meséli Fruzsina, a gyerekkelvagyok.net szerkesztője. Az ötletgazda billentyűzetet ragadott, összeírt két adventre elegendő, ingyen vagy fillérekből megvalósítható programötletet, amelyek közt sok minden megtalálható a párnacsatától és grimaszos-fotós naptól kezdve az idős embereken segítő figyelmességnapon át a játékos cserenapig, amikor a gyerek lesz a felnőtt és fordítva.

Ilyen nincs, és mégis van

A lélekgyógyász szerint minden szempontból hatásosak az olyan szokatlan lehetőségek is, mint például a rendetlenségnap, amikor széj­jel lehet hagyni a dolgokat a gyerekszobában. – Így megtapasztalja a gyerek, hogy néha ilyet is lehet. Az év töb­bi részében pedig szok­ja meg a rendet – tanácsolja a szakember, aki szerint a lényeg, hogy ezek­kel az adventi élményekkel az egyik legfontosabbat ad­juk egymásnak, azt, amiből egész évben kevés jut: az időn­ket.

Idő egymásra és másra

A színes kínálat összeállításánál kulcsfontosságú, hogy le­gye­nek olyan élmények, amelyek nemcsak a saját, de mások hétköznapját is ünnepnappá varázsolhatják. Előbbire jó példa a nagyszobában a vacsorához rög­tön­zött kunyhó építése a kempingna­pon, utóbbira pe­dig a meglepinap, amelyen a gye­rek a szülő se­gít­­ségével meg­le­pe­tést csempész a kis barátai kabátzsebébe. 

Napi csokornyi csoda

Jöjjön néhány ötlet Czecz Fruzsinától gondolatébresztő­nek! S mivel a szülő dönti el az élmények sorát, így le­hetősége van arra, hogy időben beszerezze az esetle­ges hozzávalókat vagy hétvégére időzítse a különlegesebb, időigényesebb kalandokat.

  • Kényelemnap: ma ágyba kapod a reggelit
  • Cukrásznap: ma mézeskalácsot sütünk
  • Jótékonynap: ma elvisszük a régi ruháidat és játékaidat a szegény gyerekeknek
  • Strandnap: ma vízipisztolyozunk a kádban
  • Éneknap: ma megtanulunk egy új karácsonyi dalt
  • Fénynap: ma meggyújtjuk az összes gyertyát, amit csak találunk a lakásban
  • Angyalnap: ma mi leszünk az utca angyalai, akik sütit osztogatnak a járókelőknek
  • Emléknap: ma elmesélek egy kedves történetet a gyerekkoromból
  • Postanap: ma karácsonyi képeslapokat írunk, és feladjuk azokat a postán.
  • Kalandnap: ma olyan helyre megyünk a városban, ahol még sosem voltál
  • Szimatnap: ma illatfelismerő játékot fogunk játszani
  • Mikulás-nap: ma köszönőlevelet írunk a Mikulásnak, amiért ilyen szép ajándékot hozott.
  • Nagyvilágnap: ma megkeressük az interneten, hogy más országokban hogyan ünneplik a karácsonyt.

Összeállította: Balajti Péter

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek