A baleset a vezető halálok Európában. A csecsemőket és a kisgyerekeket veszélyezteti leginkább a közlekedés közbeni halálos sérülés vagy az otthon elszenvedett háztartási baleset.
Forrás: Illusztráció/Thinkstock
Odafigyeléssel megelőzhető a legtöbb baleset, ami különösen fontos, ha kisgyerek van a családban. A következő nyolc dologra különösen figyeljünk oda!
Kiságy
A csecsemők legalább fél napot az ágyukban töltenek, ezért fokozott figyelmet kell fordítani ennek környezetére, hogy biztonságban legyenek. Az elején ugyan még nem tudnak tárgyakat mozgatni, de a lelógó zsinórok ekkor is fulladást okozhatnak, ezért ilyen sem a ruhájukon, sem az ágyneműjükön és a környékükön ne legyen. Ilyenkor a plüssállatok sem valók a kiságyba.
Főzőlap
A járni tudó kicsik gyorsan megtanulják, hogyan érjenek el magasan lévő tárgyakat. A konyha különösen érdekes számukra, főleg a tűzhelyen levô lábosokban rotyogó ételek. Mindenképp biztosítsuk, hogy ne tudjanak hozzáférni a forró edényekhez, melyek nyelét fordítsuk úgy, hogy ne érhesse el, a nagyobb lábosokat pedig mindig a belső lángra tegyük.
Kábelek
A gyerekeket érdeklik a kábelek is. Ezeket soha ne hagyjuk elérhető közelségben, és arra is ügyeljünk, hogyha mégis megfogják, ne tudjanak magukra rántani semmit, például egy magasra tett vasalót.
Élek, sarkok
Az asztalok és bútorok sarkai miatti sérülések különösen gyakoriak. Ezekre mindig tegyünk olyan élvédőt, ami a nagyobb eséskor is megvédi a kicsit.
Áram
A konnektor kiváló kutatási téma a gyerekek számára, szinte csábítja őket, hogy piszkálják. Ennek lehetséges következménye a halálos áramütés. A lakásban lévő összes konnektorba tegyen érintésvédőt! Az elektromos eszközöket – hajszárítót, robotgépet – használat után azonnal zárja el.
Mérgek
Mi csábítana jobban a kóstolásra, mint a színes gyógyszerek vagy a finom illatú tisztítószerek? De kíváncsiságot ébresztenek a csillogó gombelemek vagy akár a növényvédő szerek is. Valamennyit zárjuk biztonságos helyre!
Esések
A gyerekek több mint felét úgy éri baleset, hogy otthon elesnek vagy valamiről leesnek. A csecsemőknél főként az a veszélyes, amikor kanapéról, ágyról gurulnak le. Ez ellen az odafigyelés mellett azzal lehet védekezni, ha a fekvőhely szélére párnákat teszünk. A nagyobb gyerekek szeretnek felmászni a szekrényekre, polcokra. Ezeket a bútorokat mindig rögzítsük erôsen a falhoz, hogy semmiképp ne dőlhessenek rájuk.
Forró ételek és víz
A kicsik szeretnek játszani fürdés közben és az ételekkel is. Soha ne tegyünk eléjük forró italokat, ételeket, hogy majd az asztalon hûljön ki! Csak akkor rakjuk a közelükbe, amikor már hozzányúlhatnak. Ne terítsük le az ő asztalukat, mivel könnyen lerántják a rajta lévő ételekkel, tányérokkal együtt. Ugyanígy biztosítsuk, hogy fürdés közben ne tudják magukra nyitni a forró vizet. Egy kisgyerek bőre tízszer vékonyabb, mint egy felnőtté, így sokkal gyorsabban, súlyosabban megég.
A megelőzésre esküsznek
Egyszer gyerekként egy patakba csúsztam és majdnem megfulladtam – emlékszik vissza Bogdán Csaba, az egykori Első Emelet együttes zenésze, Szandi férje, akinél ez is közrejátszhatott abban, hogy elővigyázatos apuka lett belőle. – Szandival igyekeztünk körültekintő módon minden lehetséges otthoni gyerekbalesetet megelőzni, így többek közt a konnektorokba biztonsági dugót, a lépcsőkhöz legurulást gátló lezáróelemeket szereltünk, melyek szerencsére mindhárom gyerekünknél jó szolgálatot tettek, nem történt velük szerencsétlenség az otthonunkban.