Fura levél szivárgott ki a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kórházból. A főigazgató főorvos arra figyelmezteti benne a dolgozókat, hogy tilos a közösségi oldalakon kórházi témákat megosztani, sőt kommentelni és lájkolni, az intézetet és a dolgozókat rossz színben feltüntetni. Ráadásul – a rendelkezés tanúsága szerint – nem ez az első eset, hogy felhívják a kórházi munkavállalók figyelmét a nehezen betartatható és ellenőrizhető szabályra.
Ami még ennél is érdekesebb, hogy a tiltás mindenféle tartalomra kiterjed. Tehát a dolgozók azt sem oszthatják meg, ha valami jó történik az intézet falai között. A főigazgató polgári, illetve büntetőjogi pert is kilátásba helyezett, amennyiben a szabályt a kórházi alkalmazottak nem tartják be, és arra utasítja az osztályvezetőket, hogy mindenki beszélgessen el a beosztottjaival.
Kerestük a miskolci intézményt, hogy megtudjuk, miért van szükség a korlátozásra, és egyáltalán hogyan ellenőrzik, ki mit oszt meg vagy lájkol a Facebookon. A főigazgatót nem értük el, választ a jövő hétre ígértek.
A Borsnak dr. Lórodi László munkajogi szakjogász elmondta: bármilyen furcsának is tűnik a levél tartalma, a munkáltató szabályozhatja a róla szóló vagy hozzá köthető tartalmakat – pozitív vagy negatív híreket egyaránt.
– A magyar munkajog szerint ebben az esetben a főigazgatónak joga van eldönteni, hogy milyen hírek jelenjenek meg a kórházról vagy a tevékenységéről. Bármi, ami a munkáltató megítélését befolyásolja, az szabályozható – mutatott rá a szakértő. Ugyanakkor kiemelte: a dolgozók magánéletét bármilyen módon ellenőrizni szintén törvénytelen.