Aktuális

Mit tegyen, ha lángra kap a karácsonyfa?

Bors

Létrehozva: 2016.12.22.

Forrás: MTI

Az idei fűtési szezon kezdete óta már közel 1300 lakástűzhöz riasztották a tűzoltókat, s sajnos a karácsonyfatüzek is az ünnep velejárói. Ráadásul a nagy sütés-főzés, az elektromos hálózat és a fűtőeszközök hibái, az adventi koszorú gyertyái, a csillagszórók és a dohányzás mind fokozzák a lakástüzek kialakulásának veszélyét. A katasztrófavédelem adatai szerint télen napi átlagban 2-3 lakás válik lakhatatlanná és ezek 99 százaléka emberi gondatlanságra, esetleg szándékosságra vezethető vissza.

Mukics Dániel, a katasztrófavédelem helyettes szóvivőjének segítségével állítottuk össze azokat a tevékenységeket, melyekkel megelőzhetőek a tűzesetek, s azt is megtudhatják, mit kell tenni, ha az otthonukban már felcsaptak a lángok. 

7 tipp a megelőzésért

1. A nyílt lángot – legyen az gyertya vagy mécses – egyetlen másodpercre se hagyja magára!  

2. Az adventi koszorút, mécseseket, gyertyákat tűzálló alátétre helyezze, így ha leég a gyertya, akkor sem alakul ki tűz.

3. A fenyőfára csak díszítésnek tegyen gyertyákat, sohase gyújtsa meg azokat!

4. Éjszakára ne hagyja bedugva a karácsonyfa égősorait! (Ez a mobiltelefontöltőre és a nem feltétlenül szükséges áramforrásokra egyaránt igaz.)

5. Az áramhálózatot ne terhelje túl, és csak megbízható forrásból származó elektromos eszközöket használjon!

6. Az ünnepi főzőcskézés kavalkádjában is nagyon figyeljen oda, hogy az ételek csak a legszükségesebb időt töltsék a tűzhelyen! Az ott felejtett olaj 303 Celsius-fok felett meggyullad. Jegyezze meg, sosem szabad vízzel oltania az olajtüzet, mert egy robbanásszerű tűzgömb alakul ki, ami nemcsak a konyhát teheti tönkre, de az ott tartózkodóknak is sérüléseket okozhat! Ha felhevült az olaj, zárja el a tűzhelyet, tegyen az edény tetejére fedőt, és várja meg, amíg kihűl!

7. Fontos tudni, hogy az elektromos zárlatból adódó tüzet sem szabad vízzel oltani, kizárólag akkor, ha az már nincs áram alatt. Az ilyen típusú tüzet minden esetben porral oltóval vagy nehezen gyulladó ruhadarabbal kezdje el oltani!

6 tanács a bajban

1. Ha már nem tudja a testi épsége kockáztatása nélkül eloltani a tüzet, azonnal kérjen tűzoltói se­gítséget! 

2. Késlekedés nélkül hívja a 112-es segélyhívószámot! (Ezt akkor is tegye meg, ha eloltotta a tüzet, mert a szakembereknek át kell vizsgálniuk a lakást, nem sérült-e meg az épület elektromos hálózata, tartóoszlopai…)

3. Mielőtt kimenekül a lakásból – ha van annyi ideje –, csukja be az ajtókat, ablakokat, így megnehezítheti a tűz terjedését!

4. Áramtalanítsa a lakást! A legbiztonságosabb, ha lekapcsolja a biztosítékot.

5. Ha nem tud kimenekülni a lakásból, de van erkélye, akkor az erkélyen várja meg a segítség érkezését!

6. A legtöbb tüzes haláleset azért következik be, mert az emberek úgy vélik, vissza tudnak még menni néhány értéktárgyukért a lángoló épületbe. Ne gyarapítsa az áldozatok számát!

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek