Ciki, ha a szeretet ünnepén a kiskamasz is pénzt kap ajándékba? Egyáltalán, mikortól kapjon zsebpénzt a gyerek, és mennyit? Ok nélkül adjuk, vagy kössük feltételekhez?
Tömött borítéknyi meglepetés
A pénzajándékozás a felnőttek körében egy bevett gesztus, ám Artai Monika gyermekpszichológus szerint ezt nem szerencsés a gyerekek felé is kiterjeszteni: – Karácsony kapcsán, ha nincs semmilyen kreatív ötletünk, végső esetben inkább a csemete érdeklődési körének megfelelő utalvánnyal kedveskedjünk neki, semmint készpénzzel – tanácsolja.
Oszd be és uralkodj!
Vajon hogyan segíthetünk gyermekünknek, hogy megtanuljon bánni a pénzzel? – A zsebpénz mellé adjunk három borítékot, melyekbe a gyerek saját belátása szerint osztja el a kapott összeget! Az első a Rövid távú boríték, amibe egy konkrét célra gyűjt. A második a Most boríték, amibe az azonnal elkölthető összeget rakja. A harmadik a Piros boríték, oda a megtakarítását teszi, amihez nem nyúl, és amit majd befektet, hogy gyarapodjon. A Piros boríték tartalmára heti egy százalékos kamat jár, ám, ha nem bírja ki és elkölti azt, akkor nem kap kamatot – magyarázza Alkér Orsolya.
Anyagias lány és markát tartó srác
Nem a zsebpénz, hanem a rossz nevelés és a hibás példa teheti anyagiassá a gyereket! Például azt, aki első szóra, hisztire bármit megkap vagy azt látja, hogy a szülei gondolkodás nélkül apasztják a családi kasszát – hangsúlyozza a gyermekpszichológus, aki szerint sose kössük teljesítményhez a zsebpénzt. Hasonlóan vélekedik a gyerekpénzügyi tanácsadó: – A házimunkáért és a jó jegyekért nem adtam zsebpénzt a gyermekeimnek, mert azzal azt tanítottam volna, hogy pénzért tanuljanak és csak akkor csináljanak bármit is, ha fizetnek érte, s így anyagias felnőttekké válnának. A család minden tagjának tennie kell a jól működő otthonért, míg a tanulásnál a jó eredménnyel járó siker a jutalom.
Saját kárukon is tanultak
Ada ikrei, Bence és Bálint tízévesek, karácsonyra nem kapnak pénzes borítékot, s havi fix helyett osztálykiránduláskor, tábornál, illetve húsvétkor számíthatnak zsebpénzre. A megtakarításukat viszont igyekeznek szinten tartani. – Az elmúlt években sok mindent megtanultak a fiaim, olykor a saját kárukon. Ma már tudják, a bankautomata nem feneketlen forrás, s azt is, hogy egy ásványbörzén vagy a sulibüfében igen gyorsan elverhető a hosszú idő alatt megspórolt pénz, ami aztán nehezen jön csak vissza.
Költeni könnyű, spórolni nehéz
A százas számkörrel és a mennyiség fogalmával tisztában lévő gyerekek már kaphatnak zsebpénzt, feltéve, hogy nem a pénzköltés a cél – tanácsolja a gyermekpszichológus. Artai Monika szerint egy kisebb gyereknek már heti kétszáz forint segíthet megtanulni spórolni, a pénz értékét megismerni, de kamaszoknál is legfeljebb havi négyezer forintban határozná meg a zsebpénz felső határát. A lélekgyógyász szerint fontos, hogy a szülő ellenőrizze is, mire költ a gyerek.