Forrás: Vaskó Tamás
Karácsonykor két vadászpilóta vigyázza a magyar légteret. Két JAS 39-es Gripen vadászgép áll bevetésre készen, hogy riasztáskor azonnal fel tudjanak szállni. A szolgálat ideje alatt a pilóták 24 órán keresztül egy készültségi szobában tartózkodnak, ahol egy ágy és egy televízió áll a rendelkezésükre.
– Mi nem csak a levegőben vagyunk egy csapat. Igyekszünk kedvezni egymásnak azzal, hogy aki családos, az otthon tölthesse a karácsonyt, a fiatalok cserébe megkapják a szilvesztert és bulizhatnak. Ketten töltjük itt egy társammal az ünnepet, valószínűleg megnézünk egy filmet. Éles helyzet ritkán adódik, a legtöbb esetben civil gépeket igazoltatunk. Előfordul, hogy engedély nélkül lépnek be a légterünkbe, mert elfelejtik felvenni a kapcsolatot a civil irányítással, de persze mindig résen kell lenni, emlékezzünk csak a 2001. szeptember 11-i New York-i eseményekre. Egyébiránt, a készültségi szolgálaton túl, kiképzési repülés szinte mindennap van, ez elengedhetetlen a képzettség, azaz a rutin fenntartásához – mesélte a Borsnak Majerik Máté vadászpilóta.
A készültségi szolgálat egyébként már nagy elismerésnek számít. Máté 2009 óta dolgozik a Magyar Honvédségnél, előtte történelem szakot végzett, ugyanis már nem elvárás a katonai diploma. Természetesen utána itthon és Kanadában is nagyon alapos kiképzést kapott.
– Gyerekkoromban érdekeltek a gépek, egy Borsod megyei kis faluban, Erdőbényén nőttem fel, és ott elég gyakran megfordultak mezőgazdasági helikopterek. Beülni ugyan sosem mertem, mert négyévesen mindez nagyon félelmetesnek tűnt. Amikor már tudtam olvasni, felfedeztem az újságárusnál a Top Gun nevű katonai repüléssel foglalkozó szaklapot, és sokat olvastam a katonai repülőgépek lenyűgöző világáról. Később a történelem szakot is ezért választottam, hogy repüléstörténettel foglalkozhassak – folytatta a kiváló pilóta.
A vadászgépek oldalán egy puma díszeleg, amit egy szlogen fon körbe: Vezérünk a bátorság, kísérőnk a szerencse. A puma vadászrepülő osztály még 1944-ben jött létre, ők voltak a magyar királyi légierő tagjai, ez a hagyomány pedig a mai napig él a honvédség vadászpilótái közt.