Az országban egyedülálló módon MR-készülék segítségével próbálták megtalálni az okát, miért nem tud lábra állni a Hortobágyi Madárparkban élő rétisas, Bogyó 2.
– Eddig nem volt arra példa, hogy egy rétisast MR-vizsgálat alá vessünk. Bogyó 2 esetében viszont semmilyen vizsgálatból nem derült ki, miért nem tud lábra állni, miközben a lába teljesen ép. Az eredményekből az látszik, hogy a gerincvelőjében van elváltozás – magyarázta a Borsnak dr. Déri János, a madárpark vezetője.
A pontos diagnózisra még várni kell, további vizsgálatokra van szükség, hogy kiderüljön, mi áll a betegség hátterében. Műtéti feltárást terveznek az állatorvosok, még az is lehet, hogy amputálni kell a végtagot. Bogyó 2 egyelőre naponta többször mágneses kezelést kap, amitől azt remélik, hogy megakadályozzák a beteg testrészek elhalását.
A rétisas hat éve került a madárparkba, miután megmérgezték. Hosszú időbe telt, mire felépült. Úgy tervezték, hogy hamarosan visszaengedik a természetbe, de a betegsége miatt még az is lehet, élete végéig a parkban marad.
Lábat nyomtattak a lónak
Néha elkerülhetetlen, hogy az állatok sérült testrészét protézissel pótolják. A Hortobágyi Madárparkban élő másik rétisasnak, Lucának például beakadt a lába egy faágba, amitől a végtag olyan mértékben roncsolódott, hogy műlábat kapott.
Törökország partjainál találtak rá az Akut-3-nak elnevezett tengeri teknősre. Koponyájának jobb fele szinte teljes egészében szétroncsolódott. A 3D nyomtatásnak köszönhetően viszont a teknős új állkapcsokat kapott, és a jövőben remélhetőleg visszatérhet a Földközi-tengerbe.
Holly, az ausztrál ló egyik lábára sántult le súlyosan, kínzó fájdalmakkal élt három évig. Amikor már járni sem tudott, amputálták a sérült végtagot, és 3D nyomtatással titániumból készült protézissel pótolták a hiányzó lábat.