Aktuális

Hét Föld-hasonmást találtak egy csillag körül

Bors

Létrehozva: 2017.02.24.

Hét Föld-hasonmást találtak egy csillag körül

Hét, a Földhöz hasonló bolygót találtak egy vörös törpecsillag körül, ami a TRAPPIST–1 nevet viseli – jelentette be magyar idő szerint szerda késő este az amerikai űrhivatal, a NASA. A felfedezés azért is jelentős, mert ez a naprendszer csillagászati léptékkel mérve a szomszédban van, „csupán” 39 fényévre.

Olyat pedig nem találtak még, amelyben egyszerre hét, Föld-szerű bolygó is van, ráadásul nagyon közel egymáshoz. Annyira, hogy az egyik bolygón állva látnánk a szomszéd bolygókon a nagyobb természeti jelenségeket, felhőket, viharokat, szabad szemmel kivehetőek lennének a hegyek, vizek.

– A 39 fényév távolság azt jelenti, hogy az a fény, ami abból a naprendszerből most a szemünkbe érkezik, 39 éve indult el onnan, másodpercenként háromszázezer kilométert megtéve – magyarázza a Borsnak Mi­zser Attila, a Magyar Csillagá­szati Egyesület főtitkára. – Szóval egy csaknem négy évtizeddel ezelőtti képet látunk róla.

A tudósok feltételezése szerint mind a hét bolygón van esély a folyékony víz jelenlétére. Ugyanakkor három van az úgynevezett lakhatósági zónában, azaz se túl közel, se túl messze a napjától. Vagyis ezeken lehetséges az élet általunk ismert formája. Csakhogy van egy kis bökkenő. 

– Mivel az ottani nap egy vörös törpecsillag, a rengeteg csillagkitörés és negatív sugárzás miatt az emberi élet szinte elképzelhetetlen a bolygókon. Ha a Föld hirtelen ott keringene, valószínűleg nagyon hamar elpusztulnánk. A mostani felfedezés viszont statisztikailag nagyon megemeli annak az esélyét, hogy a sok száz milliárd bolygó közül létezik olyan, amelyen a miénknél fejlettebb civilizáció is élhet.

A tudósok a munka következő fázisában fontos gázok, így oxigén és metán nyomai után kutatnak majd.  

Csillagászati távok

Hogy érzékeljük a TRAPPIST–1 és a körülötte keringő bolygók 39 fényéves távolságát:

– A Hold átlagos távolsága bolygónktól 384 402 kilométer, amit az Apollo–11 1969-ben három nap alatt tett meg. A Holdról mindössze 1,3 másodperc alatt ér a Földön szemlélődő ember szemébe a fény (ami ugyebár „eredetileg” a Nap fénye).

– A Napunk 150 millió kilométerre van bolygónktól, fénye 8 perc 18 másodperc alatt érkezik a Földre.

– A Napunkhoz legközelebbi csillagról, a Proxima Centauriról 4,2 év alatt jut el hozzánk a fény. Ha képzeletben a francia gyorsvasúttal mennénk oda annak 574,8 kilométeres rekordsebességével, majdnem nyolcmillió évig tartana az odaút.

– A Szíriusz, ami a Földről látható csillagok közül látszólag a legfényesebb az égbolton, 8,6 fényévnyire van.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek