Szinte mindennapos dolog, hogy egy parkoló autót egy másik meghúz, rosszabb esetben összetör. Legtöbbször a vétkes sofőr felszívódik. Hogy tudjuk megtalálni, elégtételt venni?
Miért hajt el?
Alapesetben minden autósnak van érvényes kötelező biztosítása, ami fedezi a másik járművében okozott kárt. A biztosító fizet, vagyis a vétkesnek nincs más dolga, mint aláírni a baleseti bejelentőt. Ám a többség mégis inkább elhajt abban reménykedve, hogy megússza. Vagy nincs mersze a másik szemébe mondani: hibázott. Akad olyan is, aki egyszerűen nem veszi észre, mit tett.
Mit csinál a biztosító?
Ismeretlen által okozott járműkárt csak akkor térít meg a kártalanítási számla kezelője, ha súlyos vagy halálos személyi sérülés is történt. Ha nem, akkor az csak cascóra rendezhető – magyarázza Szabó Imre, a Groupama Biztosító Szolgáltatási Centrumának főosztályvezetője. – A biztosító csak akkor tud segíteni a károsultnak, ha valaki szemtanúja volt az esetnek, netán a rendőrségi eljárásban a károkozó ismertté válik.
Szemtanúk
A lakók, az ott dolgozók, a járókelők is jól jöhetnek. „Egy étterem parkolójában láttam, ahogy az egyik pöcs kétszer beletolatott egy másik autó hátuljába, majd elhajtott. Bementem az étterembe kérni egy tollat, aztán zsebkendőre felírtam a kocsi rendszámát, és odaraktam a szélvédőre” – írta valaki például a Facebookon.
Pozitív példa
A budapesti Gabriella kocsiját a múlt hétvégén meghúzta autójával egy nő. Ám a vétkes nem sunnyogott: pénzt mellékelve írt egy levelet a károsultnak, melyben bocsánatot kért. Érdekesség, hogy a horpadást nem is ő okozta, így Gabriella abban kért segítséget a Facebookon, hogy visszajuttassa neki a tízezer forintot.
Mit tesz hasonló esetben?
Schobert Norbi (fitneszguru): Szerencsére még nem okoztam ilyen kárt. Ha mégis megtörténne, megpróbálnám megkeresni a tulajdonost. Ha nem találnám, akkor otthagynám a névjegyemet a szélvédőjén. Nem tudnék elszámolni a lelkiismeretemmel, ha szó nélkül elhajtanék. Meg egyébként is állná a költségeket a biztosító.
Tudta?
Az idősebb, 65 év feletti sofőrök egyharmaddal több balesetet okoznak parkolás vagy manőverezés közben, mint a 25–64 közöttiek – derült ki egy 2015-ös felmérésből.