Gratulálunk!
Volt miért izgulni vasárnapról hétfőre virradó hajnalban, 89. alkalommal osztották ki ugyanis az Oscar-díjakat. Az Amerikai Filmművészetek és Filmtudományok Akadémiája díjáért ezúttal ismét ringbeszállt egy magyar film, Deák Kristóf rendező és Udvardy Anna producer munkája, a Mindenki, ami élőszereplős rövidfilm kategóriában mérettette meg magát - és nyert!
A készítők közül összesen kilencen utaztak Los Angelesbe, a díjat pedig a rendező Deák Kristóf vette át.
A Mindenki egyébként a negyedik Oscar-díjas magyar film: Rofusz Ferenc 1981-ben A légy című animációjával nyerte el a legjobb animációs rövidfilm díját, egy évvel később Szabó István Mephistója vihette haza a legjobb idegen nyelvű filmnek járó szobrocskát.
Utána közel 3 és fél évtizedet kellett várni a következő szobrocskára: 2016-ban a Nemes Jeles László rendezte Saul fia lett a legjobb idegen nyelvű film. Őt követte idén az újabb siker.
A Mindenki egyébként a következő filmekkel küzdött meg kategóriájában: Ennemis intérieurs – Sélim Azzazi (Franciaország), La Femme et le TGV – Timo von Gunten és Giacun Caduff (Svájc), Silent Nights – Aske Bang és Kim Magnusson (Dánia), Timecode – Juanjo Giménez (Spanyolország).
Az 89. Oscar-gála nyerteseinek listáját itt találja.
Noha az idegennyelvű film, mint kategória 1959-től létezik, magyar filmek csak 1965 óta lehetnek jelen az Oscaron. Fábri Zoltán A Pál utcai fiúk című alkotása kapta meg az első jelölést 1969-ben, ezt követte Makk Károly Macskajátéka (1975), majd ismét Fábri a Magyarok (1979) című mozival.
Szabó István a nyolcvanas években több filmmel is jelen volt: A Bizalom 1981-ben, a Redl ezredes 1986-ban és a Hanussen 1989-ben kapott jelölést, az 1982-es győztes Mephisto mellett.
A nyolcvanas években emellett a Gyöngyössy Imre és Kabay Barna rendezte Jób lázadása kapott jelölést 1984-ben, az 56. díjátadón - a fentebb már említett, győztes Rufus-animáció, A légy mellett. (Az 1981-es volt az egyetlen év, amikor két fimmel is jelen volt Magyarország.)
A kilencvenes években valamint a kétezres évek elején a jelölések is elkerültek minket egészen Nemes Jeles László 2016-os sikeréig.