Altaji határterületen - Szibéria - látott napvilágot az a csecsemő, akinek édesanyja méhen kívül volt vele várandós. A nemrég született baba 4,1 kg-mal és 56 centivel jött világra. A tudomány jelenlegi állása szerint 1:625 millióhoz az esélye annak, hogy egy méhen kívüli terhességből egészséges gyerek szülessen. Veronikaának - így hívják a kicsit, nem véletlenül - pedig sikerült épen világra jönnie. Ezért innentől már nem kérdés az sem, miért hívják emellett még csoda gyereknek is. Ő ugyanis tényleg az, és valószínűleg az egyetlen ezen a Földön, aki erre képes volt.
Anyja az ukrán háború elől menekült férjével Szibériába, és mint kiderült, nem látta orvos a várandóssága alatt. A 31 éves nő neve nem ismert, csak annyit tudni, első gyermeke Veronika. Az orvosokat sokkolta, amikor kiderült számukra, hogy az anyja méhen kívüli terhes és a baba gyakorlatilag a hasüregben fejlődött ki. A szülés természetesen nem hagyományosan folyt, hanem egy nagyon kockázatos műtét során emelték ki a csecsemőt a terhesség 41. hétben a hasüregből.
“Természetes úton akartam világra hozni Veronikát, úgy hogy még orvos se lásson addig, amíg nincs szükség rá. Azt gondoltuk a férjemmel, hogy majd akkor hívunk nőgyógyászt, ha az összehúzódások elkezdődnek. Éreztem, hogy a baba mozog bennem, biztos voltam benne, hogy minden rendben van. Viszont, amikor tudtam, hogy már eljött az idő és mégsem történt semmi, úgy döntöttünk, hogy bemegyünk a kórházba. Miután megvizsgáltak azonnal a műtőbe toltak” - mesélte az anya a Siberian Timesnak.
Marat Zhazhiev a csapat egyik orvosa azt mondta, akkor jöttek rá, hogy a műtét sikeres volt, amikor felsírt a kicsi. “Nekem ennél a felsírásnál nem volt semmi sem fontosabb” - tette hozzá a szakember. Az orvosok most arra a kérdésre keresik a választ, hogy hogyan tudott kifejlődni a kicsi a hasüregben, úgy hogy magzatburok és magzatvíz is védte.
A hírről elsőként egy orvosi szaklapban számoltak be.
Van, akinek majdnem sikerült az, ami Veronikának
2014-ben egy tanzániai nőnek a megtermékenyített petesejtje először a petevezetékben tapadt meg, majd onnan kilökődött, és végül a hasüregben tapadt meg újra. A BioMed Central szakfolyóiratban megjelent esettanulmány szerint vizelési nehézségeket tapasztalt az asszony és bár két terhességi vizsgálaton is kijelentették, hogy minden a legnagyobb rendben van, csak a húgyúti fertőzésének kikezelése után jöttek rá, hogy a hasüregben fejlődik a magzat.
Az anya annak ellenére életképes magzatot hordott ki, hogy nem védte magzatburok és nem vette körül magzatvíz sem. A lánycsecsemő műtéti úton született 1,7 kg-mal. Anya és lánya egészségesen hagyták el a kórházat. A kicsi a 32. hétre született.