Élvezze, hogy gyermeke szívesen rajzolgat, még ha nem is mesterműveket! Ne törje le a lelkesedését, inkább támogassa őt a fejlődésben! Ebben segíthetnek Christopher Locke illusztrátor tanácsai, melyek a Fatherly.com oldalon jelentek meg.
Négyzetrács
Rajzot másolni jó móka, a részletekre való összpontosításban pedig segíthet, ha négyzetráccsal látja el az eredeti ábrát és a rajzpapírt. Így négyzetről négyzetre haladva jobban elmélyülhet a gyerek a részletekben, pontosabb végeredmény születhet.
Fejjel lefelé
Koncentrációt erősít, ha nem a megszokott módon, hanem fordítva szemléli a kölyök a másolni való képet. Az új nézőpont megszabadítja attól a kényszertől, hogy hogyan is kell kinéznie a témának, rásegítve arra, milyen is az valójában.
Csisztu Zsuzsa, a Csisztu24 műsorvezetője két fiú édesanyja.
– Édesapám grafikus és festőművész volt, így nálunk genetikai hozadék és igény is a rajzolás. Hiszek az eszközválasztás fontosságában, így Krisztán előbb zsírkrétával alkotott, ami nem igényelt annyi összpontosítást, mint a ceruza, ma pedig már olykor közösen festünk is. Hagyom szabadon alkotni, sikerélményt megélni, s mivel igényli, különféle technikákat tanítok neki – árulta el a tévés.
Ne nézze a lapot!
Érdekes és izgalmas kísérlet, ha a kis rajzoló csak a témára figyel, s úgy húzza meg a kontúrvonalakat, hogy egy másodpercre sem pillant le a papírra. Először érdemes egyszerűbb ábrákkal és rövidebb, 30-45 másodperces időtartamokkal operálni, majd fokozatosan növelni az időt.
Időre megy
A szakember szerint remek gyakorlat, ha egy adott téma lerajzolására rövid idő áll csak rendelkezésre. Például rajzoljon egy sajtburgert egy perc alatt. Ha kész, alkosson egy másikat fél perc alatt. Ha az is megvan, jöhet a 15 másodperces verzió. A villámgyors munka döntésre készteti: mik a lényeges dolgok, amiknek mindenképpen a papíron a helyük, és mi az, ami kevésbé fontos.
Standovár Sára gyermekpszichológus azt mondja, a rajzolással nem csak a kreativitás és a rajzkészség, de a személyiség és érzelemvilág is fejlődik.
– Ne a szépséget keressük egy-egy munkában! Csak támogassuk és bátorítsuk a szemünk fényét anélkül, hogy a rajzolás teljesítménykényszerré váljon.