Aktuális

Idén már nem lesz új koalája a fővárosi állatkertnek

Huszti Zoltán

Létrehozva: 2017.03.24.

Nem a stressz ölte meg a pesti koalákat.

Idén már nem lesz új koalája a fővárosi állatkertnek

Forrás: MTI

Januárban bélgyulladásban az egyik, pár napja daganatos betegség miatt a másik budapesti koala is elpusztult. Helyükre szívesen fogadna új példányokat a fővárosi állatkert, s a feltételek adottak is, ám idén erre már nem valószínű, hogy sor kerül. A vá­rosi pletykákkal ellentétben viszont – az intézmény szerint – szó sincs arról, hogy az állatok betegségében valamilyen stresszes körülmény játszott volna szerepet. 

– A stressz nem jellemző állatkerti tényező, az a va­donban lényegesen nagyobb, mert ott mindennap meg kell küzdeni az életért – érvel Hanga Zoltán, a Fővárosi Állat- és Növénykert szóvivője. – Az állatkertek nagyobb biztonságot nyújtanak, és ott tovább is élnek az állatok. Egyébként minden állatkerti koala az ausztrál állam tulajdona, és három szigorú feltétel megléte szükséges a tartásukhoz. Nálunk ez megvolt, megvan. 

Mint megírtuk: a táplálékot Dél-Angliából „üzembiztosan” be tudja szerezni az állatkert, emellett van speciális „koalás” szakképzettségre szert tett dolgozójuk is.

– A daganatos betegség a koaláknál Ausztráliában, a természetben is típusos. A pusztulásukat hatvan százalékban ez okozza. A betegséget mi is felismertük, ez a nyirokcsomók megnagyobbodásából kiderült, de a rák náluk is gyors lefolyású betegség, gyógyítani nem lehet. A két közeli haláleset szerencsétlen véletlen – magyarázta Hanga.

Koalát vásárolni a fentiek értelmében nem lehet, így eszmei ára sincs. Igényelni kell. 

– Már meg is tettük, de az európai ál­latkertek állománya elöregedett, úgyhogy új példány csak Ausztráliából érkezhet – tette hozzá a szakember.

Múzeumba kerülnek

A ritka állatoknál bevett gyakorlat az állatkertben, hogyha elpusztulnak, maradványaik boncolás után a Természettudományi Múzeumba kerülnek. A gondozók és a látogatók lelki érzékenységére tekintettel azonban csak évekkel később állítják ki őket. Egy szélsőséges példa: csak tavalytól látható egy 1866-ban elpusztult kenguru földi maradványa.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek