Aktuális

Káromkodásban Európa élvonalához tartozunk

Bors

Létrehozva: 2017.03.05.

Káromkodásban Európa élvonalához tartozunk

A káromkodás egyidős az emberiséggel, másfelől egyetlen szónak sincs akkora érzelmi töltete, mint az obszcén szavaknak – állítja Steven Pinker amerikai nyelvész.

A legkorábban írásban fennmaradt magyar szitkozódás az 1458-as Dubnici krónikából való: „Wezteg kwrwanewfya zaros nemeth, iwttatok werenkewht, ma yzzywk thy wertheketh”, ami annyit tesz, mint veszteg, kurvanő fia szaros német, ittátok vérünket, ma isszuk ti véreteket. Érdekessége, hogy latin szövegrész előzi meg, és a ma­gyar, betűhív átirat utolsó mondata a II. Lajos seregének zürichi megpróbáltatásainak leírása.

De vajon mi magyarok mennyire szeretünk káromkodni? Dr. Horányi Özséb kommunikáció kutató szerint európai szinten valahol elől lehetünk ezen a listán.

– Empirikus adataim ugyan nincsenek, de a magyarok nyelvi értelemben nagyon kifinomultan és kreatívan kommunikálnak. Ebből a választékosságból következik, hogy ennek kialakulásához gyakoriságra van szükség, tehát sokat kell káromkodni ahhoz, hogy az ilyen cifrán menjen – mondta a kutató.

A Bors az ősi magyar káromkodásokból válogatott:

A teringettét! 1657-től használják ezt a szitkozódást, legalábbis az írásos bizonyítékok alapján. Másik változata a keringette. Egyébként az ördög teremtette kifejezésből eredeztethető. A nyavalya enné meg! A 14. századtól van róla írásos feljegyzés. Nyavalyatörésként is használták, és epilep­sziás görcsökre utal. Amúgy a betegségek nevek, mint szitkozódási forma meglehetősen gyakorinak számít. Például: „Ragya verje ki”, „Rosseb egye meg”. Utóbbi a rossz sebből ered, ami korhűen a szifiliszre utal. A teremburáját! Elvileg a 19. században keletkezett, eredetileg (b…om) a teremtő urát. Arany János Toldi című művében is felbukkan „Hé, kocsmáros, hol vagy? A teremburádat!” Basztikuli! Feltehetőleg a b…ik kifejezés finomított változata. A 19. század óta használjuk, mint tréfás káromkodást. A kutyafáját! A kutya fa.…t szépített változata, ami a 20. században terjedt el. Az istenfáját kifejezés ugyanebből eredeztethető.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek