Eddig tizenhét fotóját publikálta a NASA Ladányi Tamásnak. A magyar asztrofotós mind az öt kontinensen fényképezte már az égboltot, dolgozott a nizzai csillagvizsgálóban, és egy kisbolygót meg egy kettős csillagot is elneveztek róla.
– 1985-ben az egyik tanárom megmutatta a Halley-üstököst. Még csak kisiskolás voltam, és rögtön beleszerettem az égboltba. A fotózás mindig közel állt hozzám, a csillagászat pedig később nőtt a szívemhez. Egy idő után e két szakmát ötvözve lettem asztrofotós – meséli a Borsnak Tamás, aki a mérései során, a véletlennek köszönhetően egy ismeretlen kettős csillagra bukkant.
– Az eredményeket publikáltam, majd a Washingtoni Tengerészeti Obszervatórium hivatalos jegyzékbe is vette őket. A családnevem után az egyik LAD–1, a másik LAD–2 lett. A kisbolygót pedig munkám elismeréseként keresztelték „ladanyi (181 298)”-ra. Ez egyébként egy több száz méteres szikladarab, ami a Jupiter és a Mars körül kering.
Az asztrofotós a legutóbbi remekművét szilveszterkor készítette, miközben repülőkre vadászva az égboltot pásztázta.
– Hosszú ideje szuggeráltam a Hold körüli légi folyosókat, amikor mellém állt a szerencse. Sikerült lekapnom egy gépet pont akkor, amikor orrával a Hold sarlóját metszette. Akkora sikere volt a képnek, hogy a NASA is közzétette – büszkélkedett Tamás, akinek egy saját kezűleg összerakott csillagvizsgálója van az udvarában. Sőt mi több, egy hintával van egybeépítve. Civilben egyébként középiskolai tanár és egy kollégium igazgatója.