Forrás: Thinkstock
Egy év eredménytelen próbálkozás után, ha nincs szervi rendellenesség, kegyetlenül rásütik a párokra a funkcionális meddőség bélyegét. A hazánkban 200-300 ezer embert sújtó helyzet hátterében álló lelki okok ugyanakkor több esetben kezelhetők – állítja dr. Domján Mihály tanácsadó szakpszichológus.
Pasik veszélyben
Meghatározó a férfiaknál az apakép. Mit üzentek a család férfiúinak tettei, viszonyulásuk a nőkhöz? Kritikusak voltak a szebbik nemmel, nőgyűlölők, netán tárgyként tekintve rájuk mindegyiküket csak használni akarták? Az effajta szemlélet blokkolhatja az embert, így megfosztva az apaságtól.
Párkapcsolati tényezők
Jól kijönnek egymással? Biztos, hogy mindketten vágynak a gyermekáldásra? Elhiszik a másikról, hogy jó szülő lehet? Férfiként hagyja megélni és támogatja párja női mivoltát? Nőként felnéz a kedvesére, engedi annak érvényesülni problémamegoldó képességeit?
Nem kellek
A gyermekvállalás pszichés akadálya lehet, ha valakivel azt éreztették a gondviselői, hogy nincs rá szükség. Ha beletörôdik, hogy a szülei nem fogadták el, óriási tehertől szabadul meg, s rádöbbenhet, így is hatalmas ajándékot kapott: az életét. Önön múlik, hogy kihozza-e belőle a legjobbat.
Kevés az akarat
Csak vágyni lehet a gyermekáldást, akarni nem. Higgyenek a vágyaikban, szerelmeskedjenek gyakran a párjukkal anélkül, hogy rágörcsölnének a babaprojektre, számolva a kudarcokat és bújva-hajszolva a klinikai megoldásokat! Inkább éljék az életüket és éljék meg a csodát!
Hat a szülőkép
A nőknél az anyakép a velük azonos nemű szülőből, a nagymamák és olykor a család meghatározó nőtagjának viselkedéséből, gondolataiból születik, és tudat alatt hat. Az olyan mondatok, mint a „feláldoztam érted az életemet”, a „senkinek nem kívánom a szüléskor átélt kínt” vagy a „minden pasi csak azt akarja” olyan negatív képet formálnak, ami az anyaság iránti ellenállást válthat ki.
Gyűlölt anyaméh
A funkcionális meddőség olyan stresszel járhat, mint egy halálos betegség. Az érintett selejtnek érezheti magát, gyűlölheti a méhét. Az önértékelési, test- és énképzavar többek közt szakember vezette stresszoldó technikákkal, dramatikus játékokkal és művészetterápiás feladatokkal oldható fel.
Dobó Ági, a 2010-es Miss World Hungary szépségkirálynője nehezen fogant meg. Anyukája négy vetélés után hozta világra. Áginak kamaszkorában gyakran kimaradt a ciklusa és az orvosa sem biztatta semmi jóval. Ám ő hitt benne, hogy egyszer édesanya lesz, és ma már két egészséges fiúgyermek anyukája.
– Sokat segített, hogy huszonévesen szembesültem a helyzettel, s meg tudtuk beszélni a párommal, hogy van még időnk, ezért nem görcsöltünk rá a babakérdésre. Ráadásul a nőgyógyászom ijesztgetés helyett támogatott, ami lelkileg szintén komoly megnyugtatást, megerősítést adott. A blogomban is mindig arra biztatom az olvasókat, hogy figyelmesen válasszanak szakorvost.