Aktuális

Sziámi ikrek Budapesten: az anyaméhben nem tudták őket szétválasztani

Munkatársainktól

Létrehozva: 2017.03.01.

Sziámi ikrek Budapesten: az anyaméhben nem tudták őket szétválasztani

Lány sziámi ikrek születtek Budapesten a SOTE I. Sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján. A kórház sajtóreferense, Kele Tímea megerősítette az információt, de közölte, a család kérésére nem adhat semmilyen információt az újszülöttekről. Így arról sem mondhatott semmit, hogy egészségesek-e a babák.

A Bors úgy tudja, hogy egy győri édesanya terhességének huszadik hetében derült ki, hogy baj van. Előtte orvos nem látta a kismamát, aki terhesgondozásokon sem vett részt. A győri kórház Budapestre küldte az anyát, akit kivizsgáltak, és felmerült az is, hogy méhen belül szétválasztják őket. De erre nem volt lehetőség, így az orvosok megvárták a magzatok harminchetes korát, hogy a babák fejlődjenek, erősödjenek. Végül császármetszéssel segítették őket világra.

Magyarországon 1970 és 2001 között 47 sziámi ikerpár született – írta korábban az Index. Közülük csak néhányan maradtak életben. 1983-ban végeztek hasonló szétválasztó műtétet Magyarországon. A közös végbélnyílással és medencével született B. Tamáson és Bálinton, mindketten sikeres sportolók.

Utoljára 1991-ben születtek sziámi ikrek idehaza, ezt követte a mostani eset. Ugyanakkor 1998-ban sikeresen végrehajtottak egy szétválasztó műtétet egy aradi ikerpáron, a szegedi gyermekklinikán operáltak szét a két három hónapos, mellkasuknál és hasuknál összenőtt kislányt. Izabella és Melinda azóta is szüleikkel él.    

Több műtét szükséges

– Ez egy nagyon bonyolult műtét. A kimenetel attól függ, hogy pontosan hol nőttek össze az ikrek, ráadásul egy része belgyógyászati kérdés. Hosszas vizsgálatok sora és többszöri műtét szükséges a szétválasztásukhoz – nyilatkozta a Semmelweis Egyetem I. Számú Sebészeti Klinikájának egykori igazgatója.

Indiában gyakori

Nagyon ritka rendellenességről van szó, minden kétszáz egypetéjű ikerre jut egy. Negyven százalékuk halva születik, és mindössze 25 százalékuk él egy napnál tovább. A legtöbb ilyen ikerpár a fejletlenebb országokban születik, főként Indiában és Afrikában, ahol nem megfelelő az orvosi ellátás.Maga az elnevezés egy valaha élt összenőtt ikerpár emlékét őrzi – nevezetesen Eng és Chung Bun­kerét, akik 1811-ben születtek Sziámban.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek