Minden épületnél alkalmazható, gyorsan megtérül és maximális hang-, hő- és vízszigetelést nyújt – mi az? A megoldás a szórt habszigetelés, amellyel akár a felére csökkenthetjük az energiafelhasználást.
Az Egyesült Államokban már több mint ötven éve sikerrel alkalmazzák, nálunk még viszonylag új technológiának számít a szórt habszigetelés, amely a poliuretán hab kiemelkedő tulajdonságaival védi épületeinket. A módszer villámgyorsan terjed hazánkban is, hiszen kivételes hatékonysága miatt olyan épületeknél, épületrészeknél is sikerrel alkalmazható, ahol más, hagyományos hőszigetelési rendszerek nem.
A szórt habszigetelés lényege, hogy a zárt vagy nyitott cellás poliuretán habot porlasztva, magas nyomáson fújják a szakemberek a felületre vagy az eldugott zugokba, sarkokba, például tetőlécek közé. Mivel ez a technológia egyenletes és alapos felvitelt biztosít, tökéletes olyan nehezen hozzáférhető helyek szigetelésére is, mint a tetőterek vagy a mezőgazdasági épületek.
Alkalmazásával elkerülhetők a számos problémát, például penészesedést okozó hőhidak, amelyek a különböző hőmérsékletű anyagok, épületrészek között alakulnak ki. Leggyakrabban a nyílászárók fölött vagy a betonkoszorú és a talpszelemenek találkozásánál, ahol a hagyományos szigetelés nehezen és kevésbé hatékonyan megoldható, s a habszigetelést végző szakemberektől is különleges odafigyelést igényel.
A szivacsszerű felületet adó nyitott cellás változat és a zárt cellás poliuretán (PUR-) hab közül az utóbbi a népszerűbb, elsősorban azért, mert megkeményedve szilárd, lépésálló felületet ad, ami az épületszerkezet merevségét is növeli. A két típus között árban nincs különbség, csak a vastagságukban: ugyanahhoz a hatékonysághoz a zárt cellás habból fele olyan vastag réteg is elegendő, ezért olyan helyekre, ahol a rendelkezésre álló hely, az épület szerkezete nem engedi meg a vastagabb szigetelőréteget, ezt a típust érdemes választani. A tapasztalat egyébként az, hogy a habszigetelés – bármelyik típusú habról is van szó – az első öt centiméteren adja le hőszigetelő képességének közel 80%-át.
Azaz bármennyire is kevésnek tűnik, a legtöbb esetben ez a vastagság elegendő a kívánt hatáshoz, tíz centiméternél vastagabb habréteget pedig már nincs is értelme kialakítani.
Szórt habszigeteléssel egy átlagos családi ház födémszigetelése egy nap alatt elvégezhető, költsége – szintén egy átlagos, kb. 100 négyzetméteres ingatlan esetén – nagyjából félmillió forint, ami 4–6 év alatt megtérül.
Nagy előnye a PUR-habnak, hogy szinte minden felületen megtapad, még a salakos födémeken is, és – ellentétben például az üveggyapottal – hézagmentesen kitölt minden teret. Felhordás után 3–5 perccel megkeményedik, s máris szilárd és lépésálló, sőt, korlátozott mértékben terhelhető is.
Gyakori kérdés a technológiával kapcsolatban, hogy függőleges felületre, falra is felfújható-e. A válasz igen, mivel azonban nem esztétikus, látszó szigetelésről van szó, ez esetben előtétfalra is szükség van.
* * *
Lakás és kert magazin a keddi Borsban - keresse az újságárusnál!
Olvasson kényelmesen: fizessen elő a Borsra!