Forrás: Kiss Boglárka
Elképesztő látványt nyújt a Pilismaróton kialakult hajótemető, amelynek minden darabja egy vagyont ér. A Duna egyik öblében elfekvő roncsokat igencsak megkezdte a természet és az idő. Rozsda és kagylók borítják az egykor munkagépként szolgáló hajókat. Volt köztük kavicskotró és darus hajó is. A legtöbbjük több százmillió forintot ér. Az egyik roncs például, ami Zsiguli néven vált ismertté, a Fekete-tengerről érkezett. Régebben autókat szállított, és jelenleg ő is állandó lakója a hajótemetőnek. Értéke közel háromszázmillió forint.
A hajósszakmában ezek mégsem számítanak igazi roncsnak, hiszen nem süllyedtek el. Egy kivételével: az egyik oldalra fordított lakóhajó három éven keresztül a Duna fenekén hevert, és csupán pár éve hozták a felszínre. Penetráns szagot árasztott magából, részben a sok iszap és kagyló miatt. De ez a roncs egy gyilkosság titkát is őrzi, ugyanis a helyiek beszámolója szerint az egyik biztonsági őr holttestét öt év után találták meg a hajó fenekén.
Felmerül a kérdés, hogy ezek milyen hatással vannak a környezetre? Valójában még jót is tesznek, ugyanis elősegítik a kagylók keletkezését. Bizonyos helyeken, például sós vizekben szándékosan is süllyesztenek el hajókat, mivel a korallzátonyok keletkezésében nagy szerepet játszanak.