<p>Kérdés sem férhet hozzá, hogy a kutya az ember legjobb barátja. Az ebek azonban nem csak házi kedvencként boldogítanak minket, sokan közülük a hétköznapok során is komoly munkát végeznek. Közéjük tartozik egy hároméves border collie is, aki terápiás kutyaként segít a betegeken.</p>
– Zoya nagyon fontos szerepet tölt be a mindennapok során. Most két éve, előtte kisebb megszakításokkal dolgoztam az egri Markot Ferenc Kórházban. Korábban a pszichiátriai osztályon segítettünk, most pedig látogatóterápiát végzünk a hospice részlegen – újságolta a Borsnak a kutyus felvezetője, Kapaló Éva. – Az a célunk, hogy jobb kedvre derítsük azokat a betegeket, akiken már nem tudnak segíteni az orvosok. Zoya egyébként rendkívül barátságos, képes egy hullámhosszra kerülni velük. A betegek megsimogathatják, én pedig beszélgetek velük. Nagyon hálásak, ezzel eltereljük a rossz gondolatokat – mondta a huszonhat éves lány, aki 2010 óta foglalkozik terápiás kutyák képzésével.
A terápiás ebeknek három típusa van: látogató- és fejlesztő terápia, valamint állatasszisztált pedagógia. Az utóbbihoz tartozó ebek leginkább iskolákban dolgoznak, színesítve ezzel a tanórákat. Természetesen azonban nem minden egyed alkalmas ezekre a feladatokra.
– Az, hogy melyikükből válik terápiás kutya, egyáltalán nem fajta-, hanem jellemfüggő. Már egészen kicsi korukban, először ötnaposan, majd hathetesen is végzünk rajtuk úgynevezett kölyöktesztet, amellyel a viselkedésüket vizsgáljuk. Ekkor már látni lehet, hogy milyen tulajdonságokkal fognak nagyjából rendelkezni. Fontos, hogy ne legyenek dominánsak, és hogy kövessék a szabályokat. Agreszsziómentesnek és együttműködőnek is kell lenniük. Lényeges, hogy nyissanak az idegenek felé. Nálam pedig elsődleges szempont az is, hogy élvezzék azt, amit csinálnak – mesélte a Doktor Mancsok Állatasszisztált Terápiás Alapítvány munkatársa.
Zoya nemrégiben tíz kiskutyának adott életet. Éva reméli, hogy lesz olyan utódja, aki örökölte édesanyja tehetségét, hiszen hatan terápiás céllal kerültek családba.