Bevizel a liftbe, felugrik a szomszédra, morog és harap, s míg mások pihennének, veszettül ugat? Panyi Zita kutyaviselkedési szakoktatóval, az ÁlmosFelhő Kutyajólét vezetőjével a leggyakoribb társasházi kutyusproblémákat és azok megoldásait vizsgáltuk meg.
Hallgass, kutya!
Az állat ugathat unaloműzésből, ami ellen a foglalkozás és a sétáltatás lehet az ellenszer. Míg az emberek lételeme a szeretet, addig a kutyáknál a testmozgás az első, a szellemi aktivitás a második, és a szeretet ezek után következik. Ugathat az eb házőrzésből, ez főként a kertes ház udvaráról lakásba kerülő jószágoknál gyakori, de csaholhat szeparációs szorongás miatt is. Utóbbi esetben stressznek éli meg az állat az egyedüllétet, és akár szó szerint is szétszedheti a házat...
Ne harapjon!
Hiba, ha a gazdi a játék közben harapó kutya ellen kesztyűvel védekezik, mert így azt erősíti az állatban, hogy bármekkorát haraphat!
Ezért a játék közbeni harapás után dermedjünk meg és éles hangon jajduljunk fel, ahogy az alomban lévő kiskutyák is tennék. Ezekből a reakciókból tanulhat az állat. Ha agresszió áll a harapás mögött és a kutya a gazdijától is félti az ételét, játékát, sétáltatás közben pedig gyakran morog másokra, használjunk pórázt, szájkosarat, és kérjük tréner segítséget.
Szobatisztán
Ne az állat orrát nyomjuk a saját piszkába, hanem egy zsebkendőt és azt tegyük egy tiszta pelenkába. Annak szaga és helye jelzésértékű az állat számára, így legközelebb már mi magunk segíthetünk az ebnek a pelenkára pisilni. Ha sikerült, dicsérjük meg, a pelust pedig fokozatosan helyezzük közelebb az ajtóhoz, utolsó lépésként pedig tegyük a kapun kívülre.
Ijesztő zajok
A szomszéd fúrója és a mennydörgés hangja is ijesztő lehet a kutya számára. Ha szavainkkal és simogatással próbáljuk megnyugtatni, ellentétes hatást érünk el: megerősítjük a félelmében, ami szélsőséges reakciókhoz vezethet. Inkább legyünk közömbösek! A kutya a mi viselkedésünket figyeli, követi, s idővel ő sem csinál ügyet az effajta hangokból.
Felugrás másra
A kutya felugrása nem az öröm, hanem a tiszteletlenség jele, melynek alapengedelmesség tanításával és rövid pórázzal szabhatunk gátat. Neveljük: ha elfogadhatatlant tesz, fordítsunk neki hátat, fonjuk karba a kezünket. Ha nem kap megerősítő visszajelzést szemkontaktus, érintés és beszéd formájában, abból megérti, hogy rosszat tett. Ha másokra ugrál, tereljük el a figyelmét parancsszóval vagy zajdobozzal. Utóbbi egy pár kaviccsal megtöltött, és a kutya nemkívánatos cselekvésekor mellé a földre ejtett műanyag palack.
Dombi: nem szándékosan, de önzők vagyunk
Dombóvári István humorista azt vallja, az állatnak jobb a természetes közegében, mint a lakásban. – Önzők vagyunk, még ha nem is akarunk rosszat annak a jószágnak. Szerencsére nálunk odafigyelnek az állatokra, nem lifteznek a kutyákkal. Aki társasházban él, az arra szerződik, hogy kap egy keveset a szomszédaiból is. Egyébként a kutyaugatás semmivel sem rosszabb, mint egy átszűrődő veszekedés.
Kapcsolódó jegyzetünket itt olvashatja!