Negyven felett egyszer csak azt vesszük észre, hogy már nem olyan a hajkoronánk, mint huszonévesen . Szárazabbak, vékonyabbak a tincseink, és nem is nőnek olyan gyorsan. Az ötven feletti nőknek pedig több mint ötven százaléka küzd fokozódó hajhul- lással. A háttérben számos ok állhat.
Forrás: Thinkstock
Stressz
„Kihullik a hajam!” – mondjuk sokszor stresszhelyzetben átvitt értelemben, pedig tény, hogy a tartós idegeskedés nem tesz jót a skalpunknak. Normális körülmények között a női nemi hormon, az ösztrogén biztosítja a sűrű haj növekedését, de stresszhelyzetben ez a folyamat megakad. A hormonok befolyásolják a hajunk növekedését. A hormonális rendszer nagyon érzékenyen reagál az akár minimális változásokra is. Ha stresszesebb időszakot élünk meg, vagy akár depresszióval küzdünk, érdemes jobban odafigyeli a táplálkozásunkra is. Olyan táplálékkiegészítőket fogyassszunk, amelyek ásványi anyagokon kívül A-, B-, C-, E-, H-vitamint, vagyis biotint tartalmaznak.
Klimax
A klimax következtében kialakuló ösztrogénhiány okozza az őszülést, a haj hullását, illetve ritkulását. Csökken a fejbőr faggyúkiválasztása, ez kedvez a hajszálak elvékonyodásának. Érdemes nem csak a nőgyógyászához fordulni, de egy hajgyógyászt is felkeresnie, aki különböző kezeléseket javasolhat: a leggyakrabban különféle gyógyszeres kezeléseket és kenőcsöket ajánlanak.
Pajzsmirigy is lehet ok
Egy rosszul működő pajzsmirigy is lehet egy lehetséges ok. Az orvos ilyenkor vérvizsgálatra küldi a pácienst, aminek kielemzése után kiderülhet, hogy a hajhullás oka lehet-e a pajzsmirigyhormonok értékének eltérése. A pajzsmirigy túlműködése, illetve alulműködése egyaránt állhat hajhullás, hajritkulás hátterében, ezért érdemes megismernünk a megbetegedés jellemzőit.
Éhen halnak a hajhagymák
A férfias kopaszodás esetében is ugyanúgy hormonális eredetű hajhullásról van szó. Ha a családban apai vagy anyai oldalon a férfiak korán kopaszodni kezdtek, valószínű, hogy a probléma öröklődik. Kiváltó oka a tesztoszteronból képződő DHT hormon, amely a hajhagymák tápanyagellátását vészesen csökkenti, blokkolja. A hajtermelés az érintett területen romlik, a hajszálak erősen elvékonyodnak, majd idővel nem képződnek újak, megindul a haj ritkulása.
1. Szabaduljon meg a töredezett hajvégektől.
2. A balzsam mellett alkalmazzon hidratáló pakolást.
3. Fésű helyett használjon hajkefét.
4. Csak akkor mosson hajat, ha szükséges! Legalább 2–3 napot hagyjon ki a hajmosások között.
5. Klór- és ammóniamentes sampont használjon.
6. Figyeljen az étrendedre! Az omega-3 zsírsav vagy a B-vitamin serkenti a hajnövekedést.
7. Szárítsa a haját alacsonyabb hőfokon! A forró levegő kiszárítja és töredezetté teszi a hajat.