Aktuális

Táncsics rokona: Most kellene egy új Petőfi!

V. Zs. 

Létrehozva: 2017.04.01.

<p>Ismerős hangzású a Sztancsics ve­zetéknév? Nos, nem vé­letlen. A 73 éves Sztancsics Erzsébet ugyanis ro­kona Táncsics Mihálynak. Ükapjának a testvére volt a ne­ves forradalmár, író és po­litikus.</p>

Az asszony anyakönyvezett vezetékneve Tőke, ám büszke a rokonságra, ezért használja a Sztancsicsot. Jelenleg ő az, aki a legintenzíveb­ben ápolja Táncsics emlékezetét. Ezért is kapott március 15-én díszpolgári címet a politikus szülőfalujában, Ácsteszéren.

– Táncsics 2006-ban posztumusz megkapta a Magyar Kultúra Lovagja címet. Ennek hírét eljuttattuk az összes olyan intézménybe, ami az ő nevét viseli. Illetve a szülőfalujának is írtunk, ahol na­gyon örültek ennek, s azóta is töretlen kapcsolatot ápolunk a polgármesterrel és a helyiekkel – magyarázza Erzsébet.

Az asszony egyébként karmesternek készült, végül egészségügyi problémák miatt pályát váltott. Nyugdíjba vonulásáig Budapest II. kerületében dolgozott védőnőként. Az irodalom a gyermekei felnevelése után vált a mindennapjai részévé, 1988 óta tizenkét kötete jelent meg. Leginkább verseket és novellákat ír.

– Szomorúnak látom a mostani irodalmi életet, tájékozatlannak érzem a fiatalokat. A régi és a modern kor tudásának ötvözetében látnám a kiutat. Illetve üdvözölném, ha most is lennének olyan karizmatikus egyéniségek, mint amilyen Petőfi Sándor vagy Táncsics Mihály volt – mondja. Bár felnéz a ne­­ves elődre, azért tudja, hogy Táncsiccsal akadtak problémák is.

– Konok férfi volt, kitartott az elvei mellett. Ez tiszteletre méltó, hiszen a bebörtönzést is vállalta emiatt. Igaz, tevékenységével sajnos nem mindig tudta szolgálni a családját, amely sokszor hátránynak érezte a rokonságot – fogalmaz Erzsébet.

Utópista nézetek

Táncsics Mihály 1799-ben született Ácsteszéren Mihajlo Sztancsics néven. Íróként és politikusként vált ismertté. Sajtóvétség miatt 1847-ben börtönbe zárták, majd az 1848. március 15-én kitört forradalom alkalmával az ifjúság kiszabadította. A szabadságharc után bujkálnia kellett, majd amnesztiát kapott. Ellentmondásos figurája volt a közéletnek, támadta a dualizmus rendszerét, utópista szocialista nézeteit sem kedvelték pályatársai.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek