A jugoszláv, majd a szerb hadsereg katonájaként szolgált 1978-tól 2004-ig a vajdasági Dani Zoltán, aki végül ezredesként vonult nyugdíjba. A katonai akadémián a légvédelem területén vált igazi szakértővé. Híres akkor lett, amikor a Kis-Jugoszlávia ellen indított NATO-légicsapások idején, 1999. március 27-én az általa irányított csapat föld-levegő rakétával sikeresen kilőtt egy amerikai lopakodót, egy F–117-es Nighthawkot. Tele volt vele a világsajtó, mert ez azelőtt senkinek sem sikerült. Zoltán egy egyszerű megoldással, orosz lokátorok segítségével oldotta meg.
– Tesla adta az ötletet, aki azt mondta, hogy minden tárgy a természetben képes elektromágneses frekvencián rezonálni. Vagyis arra jöttem rá, hogy egy méteres radarral még a láthatatlannak hitt lopakodók is bemérhetők. Így is lett, embereimmel végül sikerült „leborítanunk” a vadászgépet. Később aztán egy F–16-ost is lelőttünk – idézte fel a Borsnak Dani Zoltán hozzátéve: élőben azóta sem láthatott F–117-est.
Egyébként Jugoszlávia szembeszegülését a NATO-val éppúgy, mint az ország bombázását totális hülyeségnek tartja ma is.
– Katonaként követtük a parancsot, szolgáltuk a hazánkat. Szörnyű volt az egész, mindig „Jó szerencsét!”-tel köszöntünk egymásnak, mint a bányászok, hátha túléljük az adott napot. Végül az egész alakulatom megúszta haláleset, de még baleset nélkül is – mesélte. És elismerte: a nem mindig szabálykövető lépései, illetve származása miatt végül nem léphetett feljebb a ranglétrán, így a korai nyugdíjazást választotta.
Hogy tudja fizetni három gyermeke tanulmányait, létrehozta családi vállalkozását. Ez részben egy pékség, rétes- és levestésztát készítenek és árulnak. Emellett szoftvereket forgalmaznak, optikai kábelrendszereket telepítenek, illetve lakhelyük, Székelykeve turizmusáért is ők felelnek.
– Édesapám Svédországban lakott, s fiatal voltam, amikor meghalt. Sokba került eljutnom a temetésére, így kint maradva dolgoznom kellett, hogy a kölcsönt visszafizessem. Ottani rokonom felvett a pékségébe. Leszerelésem után jött az ötlet, hogy újra pékárukkal foglalkozzam. Ma már csak a menedzselés a reszortom, de fiammal, aki cukrásznak is tanult, időnként azért még neki szoktunk állni egy-egy torta elkészítésének – vallotta be Dani Zoltán.
Az F–117 Nighthawk a világ első, hadrendbe állított lopakodó vadászgépe, amit az USA 1978 és 1990 között gyártott, s 2008-ig használt. Alakja, a gyémántforma miatt a radarhullámokat szétszórva veri vissza, különleges festékborítása pedig radarhullám-elnyelő tulajdonságú. Egy gép megépítése az 1980-as években 45 millió dollárba került, ami mai árfolyamon nagyjából 12,5 milliárd forint.