Aktuális

Amerikai kórházat neveztek el a háborús hős Tibor bácsiról

V. Zs. 

Létrehozva: 2017.05.25.

<p>Rubin Tibor a koreai háborúban harcolt az amerikaiak oldalán. 55 évet várt, hogy a Becsületérmet az elnök a nyakába akassza.</p>

A magyar Rubin Tibor nevét vette fel egy kaliforniai veteránkórház a napokban. A 2015-ben elhunyt férfi a koreai háborúban mutatott hőstetteiért érdemelte ki ezt az utólagos dicsőséget.

A zsidó származású Tibor 1929-ben született Pásztón. Fiatalon a családja megpróbálta őt Svájcba menekíteni a II. világháború borzalmai elől, ám elfogták őt és a mauthauseni koncentrációs táborba vitték. 14 hónappal később az amerikai csapatok szabadították fel a tábort, a fiú pedig árván maradva végül az Egyesült Államokba emigrált 1948-ban.

Két évvel később már új hazája hadseregének tagjaként vett részt a koreai háborúban. Felettese, Arthur Peyton őrnagy azonban antiszemita volt, így Tibort mindig a lehető legveszélyesebb akciók során vetette be. 

Tibor 30 hónapot hadifogságban is töltött.Végül túlélte a háborút, az őrnagy azonban gyűlöletből nem terjesztette fel őt semmilyen kitüntetésre. A háborús hősnek 55 évet kellett várnia arra, hogy megkapja a megérdemelt elismerést, miután egy vizsgálat kiderítette, milyen faji és vallási megkülönböztetések jellemezték a hadsereg működését a múltban. Az akkori elnök, George W. Bush 2005-ben akasztotta Tibor nyakába a Medal of Honort, vagyis a Becsületérmet.

A hős utolsó éveit a kaliforniai Garden Grove városában élte le, ahol önkéntesként sokat segédkezett a veteránkórházban. Részben emiatt is az intézmény végül május 10-én vette fel hivatalosan a Tibor Rubin VA Medical Center nevet.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek