Forrás: MTI
Az Európai Parlament (EP) elkezdi vizsgálni, hogy Magyarországon tiszteletben tartják-e az európai alapjogokat. Ezt mai ülésén a 750 képviselőből 393-an szavazták meg, azaz többen mint az azt kezdeményező szocialisták, a liberálisok, a zöldek, egyesült baloldal képviselői száma – írta a 444.
A képviselők szerint súlyosan romlott a demokrácia és jogállamiság állapota Magyarországon, és azt kérik, hogy az Európai Unió indítsa el a „hetes cikk” néven elhíresült vizsgálatot.
A magyar kormányt három témában szólította fel az EP:
Az Európai Bizottságot az EP pedig arra kéri, hogy szigorúan ellenőrizze az uniós források magyarországi felhasználását.
Az eljárás vége az is lehet, hogy az EU legszigorúbb büntetését kapja Magyarország, vagyis a magyar miniszterek és a miniszterelnök elveszítenék szavazati jogukat az Európai Tanácsban, az EU egyik, ha nem a legfontosabb döntéshozatali fórumában.
Egyelőre csak egy szakbizottságot hoz létre az EP, rengeteg konzultáció következik a magyar kormánnyal, majd ez a bizottság véleményt alkotott, valóban szükség van-e a szavazati jog megvonására. Ha lát akkor az Európai Parlament újra szavaz az ügyben.
De nem ilyen egyszerű, pontosabban, nem csak ennyire bonyolult az ügy, ezután még számos kör következik (erről bővebben itt olvashat), a legfontosabb inkább az egészből – hívja fel rá a figyelmet az Eurológus – hogy napirendre kerül a magyar ügy.