Nem szívjóságból adományoznak milliókat a pártoknak egyesek: valójában a pártok segítségével biztosított jövedelemből „adóznak” le.
Már nyilvános a Fidesz 2016-os pénzügyi beszámolója: az állami támogatáson és a tagdíjakon felül összesen 46,7 millió forintra tett szert a párt magánszemélyek adományaiból. Viszont mindössze nyolcan fizettek ötszázezer forintnál többet, így a törvény szerint csak őket kellett nevesíteni: egy kivételével mindannyian politikusok vagy politikai támogatással kerültek pozíciójukba.
Négyen a Fidesz európai parlamenti képviselői, Papcsák Ferenc a Magyar Nemzeti Bank felügyelőbizottságának tagja, Girán János pedig a pécsi polgármester tanácsadója. A kakukktojás Kukoda Nándor, egy élelmiszerlánc elnöke, aki tavaly még a Fidesz legnagyobb adományozója volt. Idén viszont „csak” 800 ezer forintot fizetett be (tavaly 1,2 milliót).
Az idei rekorder Bajkai István, 3 millió 180 ezer forintos adományával. Bajkai a Fidesz alapító tagja, a fővárosi VII. kerület alpolgármestere, és nem mellesleg Orbán Viktor miniszterelnök lánya, Orbán Ráhel jogi képviselője. Ráadásul Bajkai annak az ügyvédi irodának a tagja, amely a Miniszterelnökségtől 2016-ban ötmilliárd forintos keretösszegű megbízást elnyert cégcsoporthoz tartozik.
– Az adományozás a nagy parlamenti pártoknál – nem csak idehaza, de külföldön is – létező, kimondott vagy kimondatlan elvárás, amit pártadónak is nevezünk – mondta a Borsnak Kiszelly Zoltán politológus. A Fideszben ezt Ughy-adónak nevezték (Ughy Attila fideszes politikus ötlete nyomán), azt azonban nem tudni, hogy ma is érvényben van-e. A bruttó jövedelem 2 százalékát kellett befizetni minden, a párt segítségével megszerzett tisztség után. – Azt a többletet kell megfizetni, amit a párt emblémája jelent. Minél magasabb az elért jövedelem, annál nagyobb az adomány – tette hozzá Kiszelly.