A világ eddigi legnagyobb zsarolóvírus-támadása történt a hétvégén, Magyarországot is érintette: a Telenor belső számítógépes hálózatát támadta meg. A vírus blokkolja a számítógépet, és azzal zsarolja a felhasználót, ha nem fizet, minden adatát törlik. A szakértő szerint az sem jár jól, aki fizet – mit érdemes mégis tenni?
Forrás: Thinkstock
Azonnal kapcsolja ki
A mostani WannaCry nevű kártevő e-mailek csatolmányaként terjedt. Miután a felhasználó letöltötte azt a gépére, megjelent az üzenet: fizessen 300 dollárt (90 ezer forint), ha vissza akarja kapni az adatait. Ezért a számunkra ismeretlen feladó levelében ne kattintsunk a mellékletre. – Ha valóban fontos lehet a melléklet, előbb külön üzenetben kérdezzük meg a látszólagos feladót: tényleg ő küldte-e a csatolmányt, és az valóban tartalmaz-e számunkra fontos információt – hangsúlyozza Csizmazia-Darab István internetbiztonsági szakértő. A fertőzés fő célpontja a Windows alatt futó számítógépek voltak. A cég soron kívül kiadott egy biztonsági frissítést, a fertőzés megelőzésére ezeket hamar le kell tölteni. Szakértők szerint a zsaroló üzenetnél azonnal ki kell kapcsolni a gépet és az internetkábelt kihúzni, úgy lehet esély az adatok kimentésére.
Nem szabad fizetni
– Mivel nem Grál-lovagok, hanem bűnözők követelőznek, jellemzően a váltságdíj kifizetése után sem kapjuk meg a feloldó kulcsot. Emiatt a fizetéstől szinte minden biztonsági cég óva int. Gyakran fordult elő, hogy akik fizettek, és kaptak helyreállító kulcsot, azoknak a gépébe olyan „hátsóajtót” rejtettek, amivel később újra megpróbáltak tőlük pénzt kicsikarni – magyarázza a szakértő. A zsarolóvírus terjesztése igen jövedelmező, a Központi Hírszerző Ügynökség (FBI) szerint 2016-ban is havonta egymillió dollárnál többet kerestek így a hekkercsapatok.
Véd a magyar nyelv
Sajátossága miatt a magyar nyelv elvileg csökkenti a kitettségünket a fertőzéseknek, de az alapos védelem nélküli, elavult rendszerek idehaza is áldozatul esnek. A tavalyi évben a veszprémi Csolnoky Jenő Kórházat és a zirci Erzsébet Kórházat is megtámadta zsaroló kártevő. Mindennaposnak nem mondhatjuk ezeket a támadásokat, de az incidensek veszélye folyamatos.
Jöhet durvább támadás
Kérdés, a 150 országot érintő mostani támadásnál jöhet-e komolyabb? – Biztosak lehetünk abban, hogy újabb változatok és kártevő variánsok fognak megjelenni. A naprakész vírusvédelemmel, a hibajavítók rendszeres letöltésével, a saját állományaink gyakori mentésével védekezhetünk a legjobban – figyelmeztet a szakértő. A legkedvesebb adatainkat olyan külső merevlemezen célszerű tárolni, amely nincs folyamatosan csatlakoztatva a számítógéphez, csak és kizárólag a mentések idejére.
Az Újpest csatárától tavaly 140 ezer forintot követelt egy zsaroló program, miután leblokkolta a játékos egész pályafutását megörökítő, mintegy 75 ezer fotóját.
– A vírus 72 órát adott a fizetésre. Azonnal szakértőket kerestünk fel a párommal, de még az ország legjobb adatvisszaállítással foglalkozó cége sem tudott segíteni. Inkább fizettem. Megkaptuk a helyreállító kódot, de a képeknek csak a 70-80 százaléka lett meg – idézi fel a Borsnak a csatár. Ma már inkább mindent lemásol CD és DVD-lemezekre.