Zsolt látta, hogy a biztonsági őrök nem motozták meg, és fémdetektorral sem ellenőrizték a közönséget. Így vihette be a terrorista a pokolgépet, ami huszonkét embert megölt és hatvanat megsebesített.
Szögekkel és csavarokkal megrakott pokolgéppel robbantotta fel magát egy öngyilkos merénylő hétfőn késő este az észak-angliai Manchesterben, ahol a Manchester Arenában éppen a tinik egyik kedvenc popénekese, Ariana Grande adott koncertet. Éppen az utolsó szám szólt, amikor a nézők – többségükben 18 év körüli fiatal lányok – egy része már elkezdett kijönni a bejáraton, ahol szüleik és kísérőik várták őket. A merénylő ekkor hozta működésbe a bombát.
Eddig 22 halottról és 60 sebesültről tudni. Az áldozatok között van egy nyolcéves kislány, Saffie Rose, aki anyjával és testvérével volt a koncerten. A helyszínen sokkoló videók készültek. A robbanást hallva a fiatalok sikoltozva, egymáson átesve próbáltak menekülni a csarnokból. A bejáratnál mindenütt véres, megcsonkított testek hevertek, a sérülések nagy részét a golyózáporként szétrobbanó szögek és repeszek okozták.
Nem volt motozás
Manchesterben több száz magyar dolgozik és tanul, a koncertre pedig Magyarországon is lehetett jegyeket venni az interneten. Késő délutánig még a külügyminisztérium sem tudta biztosan, hogy volt-e magyar áldozata a támadásnak. A Bors elérte az egyik szemtanút, Zsoltot, akinek munkahelye közvetlenül az Arenával szemben van.
– Este 9-ig dolgoztam, és amikor eljöttem, láttam, hogy hatalmas tömeg van a bejárat előtt. Észrevettem, hogy a biztonsági őrök felületesen vizsgálták az embereket. Akár én is ott lehettem volna, mert a munkahelyemnek szerződése van az Arénával, és gyakran kapunk ingyen vagy olcsóbban koncertjegyet – mondta Zsolt.
Az őrök még csak meg sem motozták a koncertre érkezőket, és fémdetektort sem használtak, nem volt ruhatár, így a bombát tartalmazó táskával könnyen el lehetett vegyülni a tömegben.
Már tudják, ki ölt
A brit kormányfő, Theresa May tegnap annyit árult el, a hatóságok ismerik az elkövetőt, később a sajtó fel is fedte a kilétét. Az öngyilkos merénylő minden valószínűség szerint a huszonhárom éves brit állampolgár, Salam Abedi volt. Egy szomszédja, Lina Ahmed szerint nemcsak a fiatalember, hanem az egész családja furcsán viselkedett. Manchester déli külvárosában élnek, az Elsmore Road egyik vöröstéglás lakásában. Líbiából származnak, de Abedi már a szigetországban született. A szomszéd szerint néhány hónapja iszlám imádságokat énekelt az utcán, és világgá kürtölte: egy isten van, Mohamed. A férfit potenciális terroristaként tartották számon.
Ariana Grande gyászol
A 23 éves amerikai énekesnő rendkívül népszerű Amerikában és Nyugat-Európában, turnéja érinti Londont, Antwerpent, Rómát és Rio de Janeirót is. A popsztár csak rövid üzenetben reagált a történtekre:
– Összetörtem. Szívem mélyéből sajnálom. Nem találok szavakat.
broken.
— Ariana Grande (@ArianaGrande) May 23, 2017
from the bottom of my heart, i am so so sorry. i don't have words.
Átléptek egy határt
A manchesteri támadás kifejezetten gyerekek, tinédzser lányok ellen irányult, hiszen a támadó tisztában lehetett vele, hogy az énekes rajongói főleg fiatal lányok. Ezzel a terroristák átléptek egy újabb határt – mondta lapunknak Tarjányi Péter. A biztonságpolitikai szakértő szerint ezzel azt üzente az Iszlám Állam: most már a gyerekeitek is célpontok, nincs különbség katonák és gyerekek között. Ráadásul az éppen zajló brit választási kampány felfüggesztését is el tudták érni, azt üzenve a briteknek, hogy a demokráciájuk is gyenge.
Vérben úszott a metró
Nagy-Britannia eddigi legnagyobb véráldozattal járó terrortámadását 2005-ben követte el az Al-Kaida. Akkor egy buszon és három metrószerelvényen robbantottak, és 56-an haltak meg. Legutóbb öten haltak meg Londonban, amikor egy merénylő a tömegbe hajtott.