A <a href="http://fizetesek.hu" target="_blank">fizetesek.hu</a> nemrégiben közzétett egy felmérést, miszerint a 17–24 éves korosztály tagjai – amelyhez a pályakezdők tartoznak – bár nőttek a kezdő bérek – megyénként meglehetősen eltérő összegekre számíthatnak. Akár 100 ezer forint is lehet a különbség.
Képzettségtől is függ
A portál kutatása szerint a bér mértékét nagyban befolyásolja az is, hogy az illető milyen területen helyezkedik el. Az informatikusok iránt a legnagyobb az igény, ennek megfelelően pályakezdőként is ők keresnek a legtöbbet: átlagosan bruttó 310 ezer forintot kapnak a munkába lépés után.
A minőségmenedzsment a következő a sorban 300 ezer forinttal, majd a bank szektor jön, itt 270 ezer forintra lehet számítani. Havi bruttó 250 ezer forint körül keresnek még a HR és munkaerő-fejlesztés, a pénzügy és könyvelés, az elektrotechnika és elektronika, valamint a marketing, reklám és PR területén elhelyezkedő pályakezdők. Nem fizet rosszul a gépipar (240 ezer), a vegyipar (238 ezer) és az autóipar (212 ezer) sem. A legkevesebbre az oktatás és képzés (175 ezer), a vendéglátóipar és idegenforgalom (173 ezer), illetve az egészségügy és szociális ellátás (170 ezer) területén számíthatnak a fiatal munkavállalók.
Évről évre nő
A szakmunkások havi bruttó 180 ezer, a gimnáziumot és OKJ tanfolyamot végzettek 200 ezer forintos bérrel kalkulálhatnak. A friss főiskolai diploma esetén átlagosan 280 ezret, egyetemi végzettséggel 290 ezret kereshetnek. A 17–24 éves korosztály bérhelyzete egyébként évről évre javul, és idén várják őket a legjobb kilátások.
Míg 2011-ben a válság hatására mindössze átlagosan havi bruttó 160 ezer forinttal kellett megelégedniük, várható bérük 2015-ben már elérte a 200 ezret, idén pedig 220 ezer forintra rúg. Az utóbbi összeg azért jócskán elmarad a 270 ezer forint körül mozgó országos átlagfizetéstől.