Több mint negyven éve gyűjt miniatűr könyveket az egykori nyomdász, Tari József. A nem mindennapi kollekciót a szobája egyik szekrényén tárolja, amit immár 5200 könyvecske díszít.
Azokat a kisméretű könyveket nevezzük miniknek, amelyeknek mérete 30 és 76 milliméter között van. Kötésük a nagyméretű könyvekéhez hasonló, szövegük olvasható. Emellett tágabb értelemben megkülönböztetünk még törpekönyveket (76, 100 mm), és mikrokönyveket is (30 mm-nél kisebb).
– A gyűjtemény nagy része magyar nyelvű, de vannak kanadai, mexikói, egyesült államokbeli, ausztrál, indonéz és japán darabjaim is. Az évek során megszereztem a világ legkisebb könyvét (2,9 milliméter széles és 3,2 magas) és újságját (19, 26 mm) is, ami egyébként egy magyar nyelvű kiadvány. További érdekességek a kézzel festett porcelánlappal, tűzzománccal vagy fafaragással fedett borítójú példányaim, valamint a bőrmunkával díszített táblájú könyveim – meséli lapunknak a pécsi gyűjtő.
A bibliográfiák szerint az első miniatűr könyvek az 1500-as években jelentek meg Kassán és Eperjesen. Kialakulásuk legfőbb oka a nyomdászok között kialakult verseny arról, hogy ki tudja a legkisebb példányt előállítani.
József legrégebbi könyveinek kora meghaladja a száz évet. Számozott példányai is szép számmal akadnak, amelyek példányszámai a harminc darabtól a több ezerig terjednek. A témaköröket illetően is rendkívül sokrétű a gyűjtemény.
A szépirodalmi, művészeti, sport, politikai témájú és szakácskönyvei mellett van öt saját kiadású és több mint négyszáz cserekötete is.
– Nagyon nehéz megtalálni, amit éppen keresek, ezért létrehoztam egy számítógépes adatbázist. Három évembe került, de már mindent könnyedén megtalálok – teszi hozzá.