A Bors új sorozatában a szolgáltatóiparban dolgozó mesterek adnak tanácsot olvasóinknak. Juhász László cipész a kínai piacon kapható lábbelikről is véleményt mondott.
Hol vásároljunk?
A plázákban sokszor ugyanazt a lábbelit lehet megkapni dupla vagy akár tripla áron, mint a kínai piacon. A kényelmesség sem mindig árfüggő. A szakember szerint olcsóbban is ki lehet fogni jó minőségű műbőr cipőt, és az eredeti bőr lábbeli is lehet silány minőségű. Két-három éve a mester műhelyét is ellepték azok a márkás cipők, amelyeknek a talpa közönséges kartonpapírból készült, így lehetetlen volt megmunkálni.
Hogyan óvhatjuk meg a lábbelinket?
Ha drágább cipőt veszünk, akkor érdemes először a cipészt felkeresni, aki az azonnali talpalással, védő sarkalással meghosszabbíthatja a lábbeli élettartamát. Örökre tönkreteheti a cipőt a kellemetlen izzadságszag, ami ha egyszer beivódik, akkor szinte lehetetlen kiűzni. Juhász László azt javasolja, hogy a rendszeresen hordott cipőnkhöz vegyünk két talpbetétet, és azt naponként cseréljük.
A férfiak igényesebbek
Juhász László 22 éve űzi a cipészmesterséget. Meglátása szerint a hölgyeknek igaz, hogy több cipőjük van, de nem vigyáznak rá annyira, mint a férfiak. Az a férfi, aki több tízezer forintot ad ki egy elegáns lábbeliért, olyan becsben tartja, hogy az eredeti dobozában viszi megjavíttatni, míg a hölgyek sokszor az út porát sem mossák le róla.
Meddig éri meg a javítás?
Egy magas sarkú sarkalása 1200 és 1500 forint között, a férficipőé kétezer forint körül mozog, míg a talpalás háromezer forintba kerül. A vásárlók választhatnak egy jó és egy jobb minőségű anyag között. Érdemes aszerint mérlegelni, hogy mennyibe került a cipő, vagy hogy mennyire kényelmes, divatos, meddig szeretnénk még használni. A 3-4 ezer forintos olcsó cipők javíttatása tehát nem éri meg.
Mi okozza a cipő halálát?
Ha egy női tűsarok eltörik, akkor az javíthatatlan, mert a magas sarok vasmerevítőjét darált préselt papír veszi körül. Illetve problémásak még a kényesebb anyagok és színek javítása is. Például ha egy piros lakkbőr megsérül, akkor azt nem lehet helyrehozni. Ilyenkor a mester azt javasolja, hogy azonos színű körömlakkal fessük be a megrongálódott részt, ennél többet ő sem tud tenni.