Nevelőszülők kíséretében, félénken lépett a tárgyalóba a négy lánytestvér, akiket a vád szerint apjuk megrontott, egyiküket teherbe is ejtette. A bilincsben elővezetett férfi szenvtelenül bámult rájuk.
Az elmúlt évek legsúlyosabb megrontási ügyének részleteiről tegnap számolt be a Bors. A vád szerint K. István 2009-től 2012 májusáig négy lányát rendszeresen, hetente több alkalommal kényszerítette közösülésre vagy fajtalanságra. Amíg egyik gyermekét behívta a szobájába, addig a felesége, Ildikó a többi kicsit átvitte egy másik helyiségbe, vagy elment velük sétálni.
A történtek akkor jutottak a hatóság tudomására, amikor az egyik kislány állapotos lett. Az ügyészség a férfit és feleségét nevelése alatt álló, tizenkettedik életévét be nem töltött személy sérelmére, erőszakkal elkövetett erőszakos közösüléssel vádolja.
Csütörtökön K. Istvánt vezetőszáron kísérték a Miskolci Törvényszék tárgyalójába, felesége szabadlábon védekezhet, ő ügyvédje kíséretében érkezett a bíróságra.
A folyosón döbbenetes jelenetek játszódtak le: egyszer csak megérkezett a négy áldozat, gyámjaik kísérték őket, láthatóan megszeppenten pillantgattak megbilincselt apjuk felé. A férfi arcán a tárgyalás okozta feszültségen kívül semmilyen érzelem nem tükröződött, nem próbálta meg hosszasan felvenni a szemkontaktust gyermekeivel, mimikájával nem adott nekik jelzéseket. Ugyanígy feleségével sem kontaktált, pedig az asszony próbálta elkapni pillantását.
Nem lehet tudni, hogy a gyerekek idézésre érkeztek-e, ugyanis dr. Feledi Tamás tanácsvezető bíró – a védelem és az ügyészi oldal egyöntetű támogatása mellett – zárt tárgyalást rendelt el. A bíró indoklása szerint a nyilvánosság egyértelmű hátrányt jelentene a sértettek számára, a lakókörnyezetükben könnyen beazonosíthatóvá válhatnának. Az ítélet kihirdetése nyilvános lesz.
A Bors az ügytől független jogásztól, dr. Kamarás Pétertől arról érdeklődött: mi indokolhatta, hogy a gyerekeknek meg kellett jelenniük a bíróságon?
– Nem ismerem ezt az ügyet, de általánosságban azt mondhatom, meglehetősen rendhagyónak tűnik ez az eljárás. Egyáltalán nem tipikus, hogy megjelennek a gyerekek, mert az elsődleges szempont a kiskorúakat védeni minden megrázkódtatástól. Már egy trauma érte őket a bűncselekmény elkövetésekor. Ez a felhajtás megrettentő, görcsössé teheti őket, feltépi a sebeket. Ráadásul jogi szempontból is furcsa, hiszen amit öt éve átéltek, azt újra felidézni pontosan képtelenség. Az apa látványa is traumatizáló élmény lehet – tette hozzá.
A most tárgyalt borsodi esethez hasonlóan zárt ajtók mögött tárgyalták a szigetszentmiklósi szülők ügyét is. K. Rudolfot és feleségét 13-13 év fegyházra ítélték idén februárban. Azzal vádolták őket, hogy éveken át szexuálisan kihasználták gyermekeiket. Patkányt, bogarakat etettek velük, bántalmazták, súlyosan elhanyagolták őket.
Emlékezetes: a szülőket 2015-ben felmentette a Budapest Környéki Törvényszék, szabadlábra helyezték őket, ám az ítélőtábla új eljárást rendelt el, amelyet a Fővárosi Törvényszék folytatott le, és elmarasztalta a párt. K. Rudolfot és H. Andreát a döntés után ismét előzetes letartóztatásba helyezték.