Jelentősen kitolódott a gyermekvállalási kor, a sztárok példái és a sikeres mesterséges megtermékenyítési eredmények azonban senkinek sem jelenthetnek garanciát.
Felelősség kérdése
Bárány Anna, a Jazzy Rádió műsorvezetője három váláson túl találta meg azt a férfit, akivel 43 évesen gyermeket vállalna, családot alapítana. Nem zavarta a kora, hiszen a nőgyógyásza kijelentette, alkalmas a szülésre. Ám a természetes út nem hozott eredményt. Anna lombikprogramba, s azzal együtt babavállalás negyven felett címmel blogírásba kezdett. Az első, februári beültetése nem hozott sikert, a másodikat pedig a napokban végzik el.
– Azzal, hogy a lombikútra léptem, elengedtem az álmaimat, a februári kudarc pedig még inkább megtépázott. Ugyanakkor a blogom, amit azért kezdtem el írni, mert ha sikerrel járok, akkor jó példa lehetek, ha pedig nem, akkor megmutathatom, hogy ez is túlélhető, óriási segítség. Vadidegenek tömegétől kapok bátorítást – mondja a rádiós, aki így összegez: – Ha jön a baba, az csodás hír, ha nem, akkor valami olyantól óvott meg az ég, ami nem lenne jó nekem.
Tömegeket érint
Egy friss kimutatás szerint hazánkban mintegy 120 ezer párt sújt a meddőség, közülük közel minden második esetben a teremtés koronáinak hibájából hiúsul meg a gyermekáldás. Ugyanakkor az egyik lombikprogramot végző magyarországi intézmény adatai szerint azok a 35 év alatti nők, akik jól reagálnak a gyógyszeres kezelésre, három beavatkozást követően 80 százalékos eséllyel szülhetnek. Azt azonban ők is hangsúlyozzák, 42 éves kor felett a teherbeesés lehetősége erősen korlátozott.
Veszélyes várni
Ha egy nő másfél év után sem esik teherbe, halogatás és további ráérős próbálkozások helyett forduljon szakemberhez – tanácsolja Bárány Anna, aki meglepődve tapasztalta, milyen nagy számban vár lombikbébire a harmincas korosztály, köztük egy párjával négy éve próbálkozó harmincéves is.
– Nem kértem a statisztikákból, nem akartam a számok bűvöletében élni, hiszen nincs értelme, hogy a száraz adatok pozitívan vagy negatívan befolyásoljanak – vélekedik a rádiós.
Támogatással is drága
A magyar állam öt beültetés költségét támogatja, ugyanakkor a konzultációk és vizsgálatok, a gyógyszerek és vitaminok díja az érintetteket terheli. A szűrések és hormonvizsgálatok tízezrekbe, a méhtükrözés 70 ezer forintba is kerülhet. Van, ahol egészségpénztári támogatás nélkül egy – kivizsgálásokat követő – komplett lombikbébi- eljárás 360 ezret kóstál. Anna mintegy 150-200 ezer forintot költött injekciókra és hormonkészítményekre. A sok számjegyű kifizetések ugyanakkor csak lehetőséget biztosítanak, nem jelentenek garanciát a sikerre. A Magyar Idők értesülései szerint a jövőben kibővülhet a lombikprogram állami támogatási rendszere.
Pszichés segítség
Akadnak, akik lelki terhet cipelve képtelenek a szülésre. Volt olyan pár, amely számos eredménytelen kísérlet után a mesterséges megtermékenyítés mellett döntött, majd a nőnél a korábbi sikertelenségek miatti önvádat, s az ezzel járó blokkot feloldotta a megnyugtató konzultáció. Ennek eredményeképpen a kitűzött beültetési időpont előtt, természetes módon esett teherbe.