A piac legismertebb, legmeghatározóbb és legbarátságosabb arca a hentes. Kurunczi Péter, a Fény utcai piac hentesmestere nem csak az áruházakkal szembeni különbségekről beszél, de a magyar konyhát is visszahozná a köztudatba.
Forrás: Fejér Bálint
Hol vásároljunk?
A hentesmester szerint akinek főként az ár számít, az bátran menjen áruházba! A piac viszont, melyet egyre több fiatal fedez fel, egész más terület. Itt hiába található több helyen is zöldség, gyümölcs, sajt vagy hús, szinte mindegyiknek más az íze! Ahogy a légkör is pezsgőbb, élettel teli.
Tényleg friss
A jó hentes nem csak a vevőit, a szállítóit is személyesen ismeri. – Állandó a kapcsolat, hiszen naponta érkezik friss hús. Nem tartok sok árut, ám az biztosan gazdára talál. Szükség esetén pedig megrendelésre is beszerzek, előkészítek hazai csemegét, hiszen van vágóhidasom Nagyivánon, jó szemű emberem Debrecen környékéről, aki húszféle háztáji sertéstelepről hozza a válogatott malachúst, de a bárányosom is első osztályú – magyarázza.
Büszke az árura
Ciki megszagolni a húst? – Dehogy. Sőt, ha látom a vevő arcán a bizalmatlanságot, magam biztatom. A minőségi áru ismérve, hogy nem büdös, nem ragad, nem nedvedzik, és kifejezetten büszke rá az eladója. Egy jó hentes öt dekát is készséggel lemér – hangoztatja Kurunczi, aki szerint nem csak az áru, de a pult és a környéke is beszédes. A koszos ruha, a rendetlenség vagy az ápolatlanság látványa intő jelek lehetnek. Ha ugyanis a front- részen káosz uralkodik, akkor mi lehet a hűtőkamrában?!
Visszaütnek a trükkök
Jól ismert módszer a kurkumába áztatástól sárgább, tanyasinak tűnő tyúkhús, míg a sertéseknél a sós táp az egyik bevett fogás, amire rengeteget iszik az állat, így súlyosabb, egyúttal vizesebb lesz a húsa. – A jó hentes nem csak profin dolgozza fel az árut, de odafigyel a fogyás és a pótlás ütemére is. A minőségi portéka és a korrekt kiszolgálás jutalma a visszatérő vevő, sőt vevők generációja – tartja Kurunczi.
Divat a főzés
A gasztrocsatornák és az internet is ontja a nemzetközi konyha legújabb trendjeit. – Régen jobban tudták a vevők, mit akarnak főzni, mi mire jó. Kár, hogy az új irányok elnyomják a fenséges magyar konyhát, a hangzatos nevű újdonságok varázsa pedig sokakat megszédít – vélekedik a hentes, aki szerint az alapanyag mellé nem árt némi konyhai ismeret. Ő pedig a portékáihoz készséggel ad főzési tippeket is a bizonytalanoknak.
Kurunczi Péter a mai modern hűtők miatt még inkább ajánlja a friss húst. Számos modell képes 0 fokon, szinte páratartalom nélkül tárolni a húsárut úgy, hogy az tartósítószermentesen is meglepően sokáig megőrzi a minőségét.
Olcsó hús, finom leves
Péternél a legolcsóbb a 390 forintos húsos csont, míg a legtöbbet, 9900 forintot a bélszínért kell fizetni. – A húsos csont csodákra képes a levesekkel. Egy borsó- vagy egy gombaleves teljesen új értelmet nyer, ha belefőzzük! A bélszín pedig steaknek kiváló – magyarázza, s hozzáteszi: alig négyezer forintból akár tizenöt-húsz embert is jól lakathatunk egy fenséges székelykáposztával! Két kiló káposzta, ugyanennyi csont nélküli csülök, fűszerek és tejföl kell csak hozzá.
Faggassuk a hentest!
Ha nem tudjuk, mit főzzünk vagy süssünk hétvégén a családnak, kérdezzük meg a hentest! A jó szakember olyan átéléssel képes mesélni, hogy az ember szájában egyből összefut a nyál. – Vadasnak stefániát vagy lábszárat kérjünk, a tarja rántott húsnak hibátlan, pörkölthöz lapocka, brassóihoz szűzpecsenye dukál – sorolja.