<p>Javában virágzik a bodza, a pipacs, és mindjárt itt a levendulaszezon. Mezőkön, réteken, vízpartokon járva, kirándulások alkalmával könnyedén beszerezhetjük a számunkra kedves virágokat, bogyókat, salátaféléket, melyek aztán a tányérunkra is kerülhetnek. </p>
A legtöbb vadnövénynek igen markáns az íze, ezért legjobb, ha köretként, vagy adalékként, fűszerként, netán ízesítőként használjuk azokat. Bizonyos növényeket nyersen, salátaként fogyaszthatunk, másokat kizárólag megfőzve. Vannak, melyeknek csak egyes része fogyasztható, a többi mérgező. Például az akác virága ehető, ám a kérge és a magja nem. A tulipánból csak a szirmok fogyaszthatóak, a kankalinnál pedig a gyökeret kell kerülni.
1. Vadnövényeket csakis kis mennyiségben fogyasszunk!
2. Csak azt szedjük le, amit pontosan be tudunk azonosítani! A bodzavirág könnyen összetéveszthető a gyalogbodzával, utóbbi minden része mérgező!
3. Légszennyezettségtől mentes helyen gyűjtsük a növényeket!
4. Ügyeljünk rá, hogy ne sodorjuk veszélybe a növényt, hagyjuk meg a lehetőséget a szaporodásra!
5. Csak néhány levelet szakajtsunk, vagy a gyökér fölött vágjuk le a növényt!
6. A fiatal leveleket válasszuk, melyek lágyabbak és nem annyira markáns az ízük!
7. Papírzacskót vagy vesszőkosarat használjunk a gyűjtéshez, ne műanyag zacskót, melyben hamar megindul a bomlás!
8. Minden egyes begyűjtött növényt a helyszínen tisztítsunk meg! Így elkerülhetjük, hogy a föld, valamint egyéb szennyezôdések és a sérült növényrészek az egészségesek közé keveredjenek.
Vadvirágos pipacstőrózsa saláta
Hozzávalók: 25 deka pipacshajtás, 1 fej apróra vágott vöröshagyma, 1 szeletekre vágott avokádó. Az öntethez: 1 evőkanál balzsamecet, 2 evőkanál citromlé, 4 evőkanál olívaolaj, 1 kávéskanál mustár, só, bors, mezei zsálya, kányazsombor, mustárkel, ebnyelvűfű és napraforgómag
Elkészítés: Salátástálban keverjük össze a friss hajtásokat, a hagymát és az avokádót. Locsoljuk meg az elkészített öntettel, és alaposan keverjük össze. Ez a saláta remek kísérője lehet a csirkemájnak.
Rózsafagyi
Hozzávalók 4 adaghoz: 300 milliliter tej, 200 milliliter habtejszín, 4 tojássárgája, 4 evőkanál méz, 4 evőkanál rózsavíz vagy rózsaszirup, fél vaníliarúd, egy csipet só, két csepp piros ételfesték.
Elkészítés: A tojássárgákat kikeverjük a mézzel. A vaníliarudat hosszában felvágjuk, magjait kikaparjuk. A tejet összekeverjük a tejszínnel, rózsavízzel (ha szirupot használunk, kóstoljuk meg közben, nehogy túl édes legyen), vaníliával, ételszínezékkel, sóval és folyamatos kevergetés mellett, lassú tűzön forráspontig hevítjük, majd fedő alatt pihenni hagyjuk tíz percet. A tejet lassan a tojásokhoz adagoljuk, közben kevergetjük, majd visszaöntjük a fazékba, és lassú tűzön, folyamatos kevergetés mellett 10–15 perc alatt besűrítjük. Ne engedjük forrni! Hideg vizes fürdőben, majd hűtőben jéghidegre hűtjük, ezt követôen fagyigépbe töltjük, és várjuk a végeredményt.
Népszerűbb, ismertebb ehető virágok:
Levendula, bodzavirág, rózsa, kamilla, ibolya, kakukkfű virága, hársfavirág
Kevésbé ismert, ám szintén ehető virágok:
Akác virága, orgona, sásliliom, árvácska, pitypang, büdöske, sarkantyúka, szegfű, zsálya, hibiszkusz