Tréfás eseményt hirdettek meg a Facebookon: bemutathatjuk képzeletbeli barátunkat mások fantázialényeinek. Van, aki felnőtt fejjel is megtartja a gyerekkori szokást.
Tanulmányok serege elemzi, mit jelent, ha a gyerek egyszer csak magában kezd beszélni, képzeletbeli barátot fantáziálva osztja meg legbensőbb érzéseit. A pszichológia a harmincas évekig károsnak tartotta a fantáziapajtás jelenlétét, de leszögezhetjük: hétköznapi dologról van szó, a szülőknek nem szabad megijedniük.
• A világhírű Nirvana rockzenekar énekese, Kurt Cobain még felnőttkorában is rendszeresen beszélgetett Boddah fantázianevű barátjával. Gyerekként mindig rá kente, ha valami rosszat tett. 27 évesen, mielőtt öngyilkos lett, a búcsúlevelét is neki címezte.
• Danny DeVito amerikai színész a Száll a kakukk fészkére című filmben kapott szerepe kedvéért hónapokra elmegyógyintézetbe költözött. Mivel megviselte, hogy annyi időre elzárják párjától, kitalált egy barátot magának, akihez egész végig beszélt a forgatáson.
Kutatások kiderítették: hétéves korig a gyerekek 65 százalékának életében van képzeletbeli szereplő. Az egyébként lehet élő állat, a kedvenc játéka, imádott mesehőse is – csak a képzelet szab ennek határt. Ha érzelmi élete szerencsésen alakul, serdülőkorára biztosan „elköszön” láthatatlan pajtásától.
– Ha nincs érzelmileg elérhető szülő vagy olyan barátja, esetleg sokat van egyedül, ez kialakul. Elkezd beszélni egyedül az érzéseiről. A gyermekek egyébként is szeretik mindenféle szereplő helyébe képzelni magukat. Ez pozitív folyamat, hisz ki tudják adni magukat olyasvalakinek, aki ők is szeretnének lenni – magyarázta Gazdag Enikő pár- és családterapeuta. A szülő akkor jár el helyesen, ha nem kérdőjelezi meg a láthatatlan barátot, különben a gyerek bezárkózhat. Nem érti, apa és anya miért nem szereti a legújabb pajtását, és nagy eséllyel titkolózni fog, félve a reakcióktól. Ezért jobb, ha a szülők is próbálnak beszélni a baráttal
– Kamaszkorban, a párkapcsolatok, komolyabb barátságok idejére elmúlik a jelenség. A gyerek a kortársai felé fordul. Ha mégsem, és még felnőttként is szoros viszonyt tart fenn nem létező barátjával, az súlyosabb eset – mondja a pszichológus. Augusztus végére vicces eseményt hirdettek meg a Facebookon: bárki bemutathatja saját képzeletbeli barátját más fantázialényeknek. A meghívásra már majdnem négyezren jelentkeztek.
Macska, mackó, baba
Horváth Csenge: Volt egy macskám, és neki meséltem el a dolgokat. Ő többnyire meghallgatott, legfeljebb hátat fordított. Néha még most is, ha hazamegyek a szüleimhez, leülök vele dumálni.
Molnár Róbert: Nekem volt egy macim, vele osztottam meg a dolgaimat. Emlékszem, egyszer egy disznóvágáson bort ittam, és annyira rosszul lettem, hogy orvoshoz vittek. Otthon a macinak meséltem el, milyen rossz volt.
Eszter: Ha hazamegyünk az oviból, a baba barátaimmal el szoktam játszani, hogy mi történt velem egész nap. Máskor azt játszom el velük, hogy „elférjesednek”.