Forrás: MTI
Ezek a magyar tudósok! Érdekes felfedezésre jutott egy kutatócsoport, amit a brit folyóirat, a The Royal Society friss számában publikáltak. Rájöttek, milyen hatással van a közönséges gyomirtó az óriásvarangyokra.
Amennyiben a varangy még ebihal állapotában érintkezésbe kerül a széles körben alkalmazott, Glyphogan nevű gyomirtó szerrel, kifejlett kétéltűként a teste jóval több mérgező anyagot termel a ragadozók távol tartására. A felfedezés különösen az ausztráloknak lehet fontos, ott ugyanis a békák elszaporodása veszélyezteti a ragadozóállományt. Az sem jobb eshetőség, ha a varangy ellenségének számító nyílfarkú kánya, sárgahasú úszópatkány, házi patkány vagy szalagos varánusz az erős méreg miatt elpártol a varangypeték, az ebihalak vagy a kifejlett kétéltűek fogyasztásától. Akkor ugyanis más állatok kerülnek még nagyobb veszélybe.
Az óriásvarangyok az USA déli részén, valamint Közép- és Dél-Amerikában őshonosak a trópusi erdőkben és a szavannákon. Ausztráliába szándékosan telepítették be őket az ültetvényeket károsító nádbogár ellen. Ám a keleti partvidéken úgy elszaporodtak, hogy mérgező bőrük miatt sok, rájuk vadászó állat elpusztult. Újabban húsevő hangyákat alkalmaznak, hogy gátat szabjanak a terjeszkedésüknek.