Ha külföldre utazunk, a csomagolásnál érdemes nem megfeledkezni a gyógyszerekről, egyéb egészségügyi dolgokról. Ha mégis becsúszik valami baki, a helyi orvos vagy patikus tud segíteni.
Csak a szomszédba megy?
Ha az Európai Unión belül utazik, váltsa ki ingyenesen az Európai Egészségbiztosítási Kártyát, amellyel ideiglenes tartózkodása során igénybe veheti a célország sürgősségi egészségügyi szolgáltatásait. Az Európai Egészségbiztosítási Kártya azonban nem helyettesíti a hagyományos utazási biztosítást, ezért elutazása előtt mindenképpen kössön utasbiztosítást is! Bővebb tájékoztatásért keresse fel az Országos Egészségbiztosítási Pénztár honlapját! Baleset esetén az Európai Unió országaiban egységesen a 112-es telefonszámon érheti el a segélyhívót.
Egzotikus országba készül?
Lépjen kapcsolatba háziorvosával, keresse fel az ÁNTSZ (bizonyos esetekben az Egészségügyi Világszervezet WHO) honlapját és tájékozódjon az esetlegesen szükséges védőoltásokról, egészségügyi előírásokról, illetve az ön által szedett gyógyszerek kiviteléhez szükséges engedélyekről. Ugyanis vannak olyan vényköteles gyógyszerek, amik kábítószernek minősülhetnek, ezért csak engedéllyel lehet őket utaztatni. A folyamatos gyógyszeres kezelésben részesülők számára ad tájékoztatást a Nemzeti Vám- és Adóhivatal az utazásaik során magunkkal vihető gyógyszerek szállítását illetően.
Elfogyott a gyógyszere?
Célszerű megtartani a gyógyszer dobozát, mert az azon szereplő hatóanyag alapján tud az orvos tájékozódni – mondja szakértőnk, Dobai Péter gyógyszerész. – Nagy valószínűséggel a gyári név nem lesz ismerős számára, de az, hogy az adott készítmény milyen és mennyi hatóanyagot tartalmaz, az fontos és informatív. Az ottani orvos ez alapján pontosan meg tudja tervezni a további kezelést.
Ha bármi történik, rosszullét, baleset, a biztosítás fedezi a felmerülő költségeket. Ennek hiányában csak pénzért, vagy el sem látnak. Érdemes eltenni a számlát.
A folyamatosan szedett gyógyszerek mellett:
lázmérő
életkornak megfelelő láz- és fájdalomcsillapítók, kétféle hatóanyag-tartalommal
sebtapasz
sebfertőtlenítő
kézfertőtlenítő gél
steril géz
magas faktorú naptej
napégésre való nyugtató krém
hasmenés elleni szer (bélműködést leállító szer gyermekkorban tilos!)
probiotikum (egzotikus helyre történő utazás előtt már érdemes szedni, plusz a kint tartózkodás alatt folyamatosan)
hányinger-csillapító
görcsoldó
allergia elleni szerek
torokfertőtlenítő
szemcsepp
orrspray
fülcsepp
rovarcsípésre gél
asztmásoknak rohamoldó spray
kullancskiszedő csipesz
orrszívó gyerekeknek