Azért fektették be a 22 éves Kovács Jánost kórházba, hogy vészesen lecsökkent testsúlyát megemeljék. A szülők most a fiuk halálának felelőseit keresik.
János szülei észrevették, hogy fiuk fokozatosan fogy. Megvizsgálta a háziorvos, de nagyobb problémát nem látott, ezért sportolást és több folyadék fogyasztását javasolta. A testsúlycsökkenés nem állt meg, és a fiú azt panaszolta, hogy kevés ételtől is teltségérzete van.
– Orvostól orvosig jártunk – mondta a Borsnak az édesapa.
– A háziorvos anorexiát állapított meg, a pszichológus azonban ezzel nem értett egyet. Kedélyjavító gyógyszert írt fel, amitől János annyira lelassult, hogy inkább abbahagyta a szedését. Bár állította, hogy szeretne enni, de pár falat után abbahagyta – emlékezett az édesapa.
A gasztroenterológus nagyobb mérvű elváltozást nem talált, a laboreredményekben sem voltak súlyosabb eltérések a normálistól, és a genetikai vizsgálat sem mutatott eltérést. 2016 januárjában a 190 centis fiú már csak 41 kiló volt, ezért orvosi javaslattal beutalót kapott egy budapesti kórházba, ahol azonban csak akkor fogadták volna, ha legalább 47 kilóra felhizlalják.
– Hogy ez megtörténjen, befektették Gyulán a 3-as belgyógyászatra. Szerették volna szondán keresztül táplálni, de azt elutasította. Infúziót kapott, azonban a bekötött kanültől vérmérgezése lett, és négy nap múlva meghalt.
A kórbonctani jelentés szerint az alultápláltság miatt a szervezet ellenálló képessége olyan mértékben lecsökkent, ami a bakteriális és vírusos fertőződésekre hajlamosították, és ez idézte elő a halálhoz vezető általános vérmérgeződéses állapotot.
Az elhunyt fiú szülei büntetőfeljelentést tettek foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés miatt.
Ugyanakkor dr. Ábrahám László ügyvéd szerint ebben az esetben a kórház felelősségét nem lehet megállapítani, mert egy ennyire legyengült szervezet a legenyhébb baktériumos fertőzésre is fogékonnyá válik. Az viszont már más kérdés, hogy az orvosok előtte elkövettek-e diagnosztikai tévedéseket.