<p>A jó gazdi mindent megad a szeretett kutyusnak, azonban vannak olyan ételek, amelyektől az ebek megbetegedhetnek, rosszabb esetben pedig az életükbe is kerülhet a nasizás. Figyeljünk a tünetekre és keressünk fel orvost!</p>
Csokoládé
Jó esetben a kutyánk csupán rosszul lesz, rosszabb esetben azonban komoly rohamot kaphat vagy akár meg is halhat a csokoládé miatt. Az édességben található koffein és teobromine rossz hatással van az állat központi idegrendszerére, illetve a szívizmaira. Ha az eb nyugtalan, hányni kezd és sokat iszik, akkor minél előbb forduljunk állatorvoshoz, és tudassuk a doktorral, hogy evett az édességből!
Xilit
A legtöbb háztartásban és különböző ételekben is megtalálható ez az édesítőszer, azonban a négylábúaktól érdemes távol tartani. A xilit serkenti a kutyák szervezetében az inzulin termelődését, amely miatt drasztikusan csökkenhet a vércukorszint. Az édesítőszeres étel elfogyasztása után 30-60 perc múlva vagy akár 12 óra múlva is jelentkezhet hányás, letargia, görcs vagy furcsa mozgás.
Komló
Gyors szívverést, szorongást, hányást, hasfájdalmat de akár rohamokat is okozhatnak a komlóban található gyanták, illóolajok, valamint tanninok. Már pár órával az elfogyasztás után észlelhetőek a tünetek, és könnyen elpusztulhat az állat.
Olíva és hagyma
A növényekben található organoszulfátok komoly problémát okozhatnak a kutyák és macskák vérében. Vannak olyan esetek, amikor szinte észrevétlenül lezajlik a mérgezés, ám ha néhány napon belül hányás, hasmenés, étvágytalanság, illetve bélfájdalom áll fenn a házi kedvencnél, forduljunk orvoshoz!
Szőlő és mazsola
Minden kutya szervezete másképp reagál a szőlőre, és annak a szárított változatára, azonban nem érdemes vele próbálkozni, mivel veseelégtelenséget okozhat. Egyes kutyák akár pár szemtől meghalhatnak.
Alkohol
Bomló gyümölcsökből akár véletlenül is bekerülhet az eb szervezetébe, azonban tudatosan semmiképpen ne kóstoltassunk vele alkoholos italt. Az alkohol olyan agyi területeket károsíthat, amely depresszióhoz vezethet, de letargia, láz és az ingadozó mozgás is veszélyt jelenthet.
Makadámdió
Halált nem biztos, azonban rosszullétet garantáltan okoz a makadámdió. Az elfogyasztás után 12 órával jelentkezik a mérgezés legjellemzőbb tünete a hányás, amelyet hasmenés, gyengeség, remegés és láz kísérhet.
Nyers disznóhús vagy nyersen tartósított disznóhúst tartalmazó eledelek az Aujeszky-betegség vagy más néven álveszettség vírusát hordozhatják, ezért ilyen eleséget szigorúan tilos kutyáknak és cicáknak adni – mondta dr. Király Péter állatorvos, a Rex Alapítvány alapítója. Egyes embergyógyszerek egészen más hatást fejtenek ki négylábúaknál, amely akár végzetes is lehet. Ezért a legjobb, ha semmilyen humán gyógyszert nem adunk kedvencünknek.