A perzsák naspolyát raktak el, a görögök birsalmából készítettek gyümölcszselét, nálunk pedig emberemlékezet óta a szilva és a sárgabarack a megunhatatlan favorit. Idén próbáljon ki valami újat a jól bevált receptek mellett, és kóstolja meg az alábbi finomságokat is!
Forrás: Thinkstock
Dióbefőtt
A dió nagyon egészséges, sok betegséget meggyógyít.
Hozzávalók: 2 kg zöld dió • annyi cukor, mint amennyi a főtt dió • 2 evőkanál enyhe ecet • szegfűszeg • fahéj • csapott mokkáskanálnyi szalicil
Elkészítése: Szurkálja meg a diószemeket, és hideg vízbe áztassa be 10–14 napig, mindennap friss vizet öntve rá. Ezután szűrje le a levét, és friss, enyhén ecetes vizet öntsön rá. Ebben főzze meg a diót, majd ismét szűrje le.
Mérje meg a gyümölcsöt, és ugyanannyi súlyú vízből főzzön szirupot a cukorral. Minden diószembe szúrjon egy szem szegfűszeget és egy parányi darab fahéjat, rakja bele a forrásban levő szirupba, egyszer forralja fel, és másnapig lefedve hagyja állni.
Ezután a diót szűrőkanállal szedje ki, a szirupot forralja fel újra, és a gyümölcsöt visszatéve, még egyszer főzze fel.
Harmadnap is ismételje ezt meg, majd a forró diót szedje üvegekbe, a forró szirupban oldja fel a szalicilt, és forrázza rá a dióra. Azonnal lekötve, tegye száraz gőzbe másnapig.
Levendulás sárgabaracklekvár
Dobja fel a hagyományos baracklekvárt egy kis levendulával!
Hozzávalók: 90 dkg érett, kimagozott sárgabarack • 3 szál levendulavirág • 10 dkg méz • 40 dkg befőzőcukor
Elkészítése: A sárgabarackot mossa meg, majd húzza le a héját. Eztán a levendulavirágokat vágja fel nagyon apróra. Fogja valamennyi hozzávalót, és egy nagyobb edényben keverje őket össze, fedje le, majd hagyja így állni egy éjszakán át. Másnap állandó kevergetés mellett főzze fel a masszát, három percig hagyja rotyogni, a tetejéről pedig közben szedje le időről időre a keletkezett habot. Az így elkészült lekvárt vegye le a tűzről, töltse tiszta, kiforrázott és jól záró üvegekbe. Az üvegeket állítsa fejre öt percre, majd utána tegye őket száraz dunsztba.
Csipkebogyóbefőtt
Nem lesz hiányunk C-vitaminból, ha feltankoljuk a spájzot ezzel a különlegességgel.
Hozzávalók: 50 dkg csipkebogyó • 25 dkg cukor • szegfűszeg • 1 rúd fahéj • 7 dl 10%-os ecet • 5 dl víz
Elkészítése: A bogyókat vágja ketté, magozza ki, és jól mossa át. A vizet az ecettel, a cukorral, a fahéjjal, a szegfűszeggel forralja fel, tegye hozzá a bogyókat, és 20–30 percig főzze fedő alatt.
Szűrje le a bogyókat, a főzőlevet forralja tovább, és ha szükséges, ízesítse még. Töltse üvegekbe a megfőtt gyümölcsöt, öntse rá a levet, és zárja le az üvegeket. Száraz helyen tárolja.
Rózsalekvár
Nem csak gyümölcsből, virágszirmokból is lehet finom és különleges lekvárt főzni.
Hozzávalók: 1 vödör rózsaszirom • 60–70 dkg befőzőcukor • 1 evőkanál citromsav • fél csomag 3 az 1-ben zselésítő fix • 2 teáskanál fahéj
Elkészítése: Ne reménykedjen abban, hogy vegyszermentes virágot kap, hiszen aki maga is nevel rózsát, pontosan tudja, hogy milyen érzékeny nővény ez, és permetezés nélkül szinte biztos, hogy elkap valamilyen betegséget. Éppen ezért nagy gonddal mossuk át hideg vízben a szirmokat. Ezután a fehér végüket vágja le, szórja meg a cukorral, és alaposan gyúrja át. Öntsön rá 1–2 deci vizet, és főzze lassú tűzön 40 percig állandó kevergetés közben. Ezután adja hozzá a citromlevet, a fahéjat és a zselésítőt, és 2 percig főzve ismét forralja fel. Az edényt húzza le a tűzről, a lekvárt töltse üvegekbe, zárja le, majd öt percre állítsa fejre, mielőtt a dunsztba tenné.
Görögdinnyehéj-befőtt
Remek tippet mutatunk, hogy az egész dinnyét, pocsékba menő részek nélkül fel tudjuk használni: készítsünk a héjából befőttet!
Hozzávalók: bármennyi dinnyehéj • cukor (minden 1 kg dinnyehéjhoz 1 kg)
Elkészítése: Hagyjunk a dinnyehéjon legalább egy félcentis réteget a piros részből. A külső, zöld héját vékonyan hámozza meg, majd vágja kockákra, esetleg vékonyabb csíkokra.Tegye enyhén ecetes vízbe, és főzze üvegesre. Ezután vegyen elő annyi cukrot, amennyi a párolt és leszűrt dinnye súlya, majd egy megmosott és felszeletelt citromot és egy vaníliarudat főzzön össze szirupnak (1 kg cukorhoz 1 liter víz kell). Ebbe tegye a dinnyehéjakat, majd az egészet forralja újra és a forrás után még főzze további 5 percig. Ha ezzel készen van, töltse bele tiszta és jól záró befőttesüvegbe, és tegye őket száraz dunsztba.
Nem kell ahhoz nagymamának lennünk, hogy lekvárt tegyünk el télire. Nem kell hozzá több tonna termés, több hét szabadság, és kémiai Nobel-díj sem – mondja Márk Szonja, aki újságíróból vedlett át gasztrobloggerré, majd nyitott egy cukrászdát. – A süteményeimhez különleges házi lekvárokat szerettem volna, így kezdtem el kísérletezni. – Már egy-két kiló friss gyümölcs elegendő ahhoz, hogy valami izgalmas lekvárt főzzünk. A receptjeimet a nemrég megjelent könyvemben osztottam meg.