Valóságos harc folyt egy XVI. századi magyar ezüstkehelyért egy múlt heti londoni aukción. Az árverést a brit SJ Phillips kereskedőház szervezte a Sotheby’s aukciósházzal közösen.
A serleget 1540-ben készítették hazánkban; magyar és német földön is nagy divatja volt akkoriban az ehhez hasonló edényeknek. Az aukciós kalapács alá került mestermunka gazdagon gravírozott, a többi között egy hattyú is látható rajta. Értékét díszessége adja, és hogy majdnem ötszáz évet túlélt. Végül átszámítva megközelítőleg 30 millió forintért kelt el, pedig szakértők ennek harmadára becsülték valódi értékét. A serleget egyébként azért árverezték el, mert 144 év után elköltözött az előkelő londoni Brutton Streetről az SJ Phillips kereskedőház. Kétszázhatvan műtárgyból álló gyűjteményéből 199 darabtól – így a kehelytől – kénytelen volt megválni.
A Sotheby’s aukciósház történetében persze nem ez az ezüstkehely volt a legdrágábban értékesített tétel. Tavaly egy 1955-ben készített, Jaguar D gépkocsimodellt rekordáron, 17,7 millió angol fontért, átszámítva 6,2 milliárd forintért árvereztek el. Ez lett minden idők legdrágábban értékesített brit autója a szigetországban. A kocsi 1995-ben került az Ecurie Ecosse nevű skót versenyautó-csapathoz, mígnem 2016-ban ismét gazdát cserélt. Akárcsak a magyar kehelyért, ezért is komoly harc folyt: két eltökélt gyűjtő 15 percen keresztül küzdött az autóért, mire végül sikerült lecsapni a kalapácsot.