Vannak titokzatos teremtmények, amelyek létezésében a XXI. században is sokan hisznek. Sőt némelyek az életüket teszik fel arra, hogy bebizonyítsák: a jeti vagy a chupacabra nem csak legenda.
7. Sellő
Az ókorban több hajós is látni vélt halfarkú nőket, amire a racionálisan gondolkodók azt mondják: a tengeri teheneket és a fókákat képzelték sellőnek részegen. A középkor végén azonban Kolumbusz Kristóf is említette, hogy a Karib-szigetek felfedezése közben sellőkkel találkozott. A hasonló „észlelések” a XX–XXI. században sem szűntek meg.
6. Unikornis
Ókori eredetű hiedelmek szerint szarvának pora minden méreg hatását közömbösíti. Több középkori uralkodó kincstárában is megbecsült darab volt. Igaz, később kiderült róluk, hogy a tengeri emlős, a narvál agyara, amit a vikingek adtak el jó pénzért. Az unikornis Skócia nemzeti állata, és a XII. század óta használják jelképként.
5. Chupacabra
Kiejtése: csupakabra – a spanyol cabra chupar (kecskeszívó) kifejezésből. Egy Latin-Amerika vidékein kószáló, fura vadállat, amiben ma is nagyon hisznek az ottani népek. Ahol látják felbukkanni, ott gyakran megtámad háziállatokat, főképp kecskéket, és a vérüket szívja. Sokan sokféleképpen írták le a külsejét.
4. Farkasember
A farkasharapástól megfertőződött ember a telihold hatására változik át vérszomjas fenevaddá, és akkor aztán nem kímél se állatot, se embert. Ellene az egyetlen hatásos fegyver a hagyomány szerint az ezüstből készült pisztolygolyó, ahogyan az több regényből és filmből is kiderült már.
3. Nagylábú (Big Foot)
Észak-Amerika állítólagos szörnyetegének létezését a lábnyomán kívül eddig semmiféle fizikai bizonyíték nem támasztotta alá. Akik látták, egy nagy, emberszabású lénynek írták le, így erős hasonlatosságot mutat az állítólagos jetivel. Két kutató 1968-ban filmre vett egy hatalmas, szőrös, kétlábú lényt, ám a felvételnek sokan a mai napig nem adnak hitelt.
2. Jeti
Hatalmas, majomszerű lény, aki a legenda szerint a Himalájában él. Neve a tibeti yeh-tehből származik, ami vicces módon azt jelenti: kicsi, emberszerű állat. Egyes állítólagos bizonyítékok, például fészkek azt sugallják, hogy egy eddig ismeretlen főemlős, egy fennmaradt emberszabásúmajom-faj, esetleg egy medveféle lehet. A legtöbb tudós a jetit legendának tartja.
1. Loch Ness-i szörny
A Nessie becenevű élőlény állítólag a skóciai Ness-tóban él. Egyesek szerint egy rég kihaltnak tartott dinoszauruszfaj egyede. A fennmaradásához azonban több példánynak kellene lennie, rejtőzködésük pedig gyakorlatilag lehetetlen egy akkora tóban, mint a Ness. Tudósok szerint a szemtanúk mindig az elhalt és vízbe borult fenyők oldalára ragadt és gázoktól felfúvódott gyantát nézik szörnyfejnek.