Forrás: Végh István
Felrobbantották a netet az újszászi Zagyvaparti Idősek Otthonában élő, kapucniban és napszemüvegben rappelő idősek. Mozgáskorlátozottak, demens idősek és fogyatékkal élők álltak össze egy bandába, amiről egy videoklipet is feltöltöttek a legnagyobb videomegosztóra.
– Először a szöveg született meg, mivel egy nem akármilyen produkcióra készültünk – kezdte Nyitrainé Kiss Katalin igazgatónő. – Minden évben tavasszal a megyében megrendezik az idősotthonok kulturális vetélkedőjét, ahol bármilyen számmal versenyezhetnek, hát mi ezt választottuk.
Katalin elmesélte, annyira különlegesre sikerült az előadásuk, hogy a versenyen a banda különdíjat is kapott, aminek természetesen nagyon örültek a résztvevők, és várták a következő fellépéseket.
– A sikerélmények után úgy gondoltuk, hogy egy videót is készítenénk róla. Kis segítséggel, alig két nap alatt leforgattuk házi kamerával az intézményünkben. Mivel a bandának még nincs neve, ezért a videó a Zagyvaparti party nevet kapta, de később választunk majd valami hatásosabbat nekik – mesélte Katalin.
A rappelő időseknek először jó szórakozás volt csupán az éneklés, azonban egy fontosabb mondandójuk is van. Meg akarták mutatni, hogy ők is érnek valamit. Elmondásuk szerint sokan lemondanak róluk, elfelejtik őket még látogatni is, erre szerették volna felhívni a figyelmet.
Az egyik rappelő, Csima Sándor szerint nem őket kell figyelnünk, hanem a szöveget hallgatnunk.
– Mikor először olvastam a dalszöveget, még nem tudtam hová tenni. Azután rájöttem, hogy ez rólunk szól – érzékenyült el Sándor. – Mindenki a saját életéből mesél rappelés közben.
Az első fellépések előtt nagyon izgultam, sosem gondoltam, hogy rappelni fogok, ráadásul mások előtt.
„Otthonom egy otthon, amit meg kell szoknom” – szól Sándor szövege. Megtudtuk, hogy számára nagy döntés volt beköltözni az otthonba, de nagyon hamar rájött, hogy ez volt a legeslegjobb, amit megtehetett. A csapat szeretne további videókat is készíteni és szintén tabutémákat feszegetve ismét kamerák elé állni.
Minden élethelyzet-változás egy „mini krízis”, ez rákényszeríti az illetőt, hogy újragondolja a dolgokat. A nyugdíjazás nehezebb lehet annak, aki önmaga hasznosságát, önértékelését részben a tevékeny munkájának tulajdonította, így kisebbfajta önértékelési válságba keveredhet. Újra kell tervezni, mitől érezzük hasznosnak magunkat, ez sokat segíthet. Eddig kevésbé előtérbe helyezett dolgok fontosabbá válhatnak, ami tovább formálja, gazdagítja a személyiséget – mondta a Borsnak Somogyi Katalin pszichológus.