Bő 130 éve kezdtek csak el tudatosan oltóanyagot előállítani milliók haláláért felelős járványok ellen. A francia mikrobiológus, Louis Pasteur forradalmasította az orvostudományt, amikor felfedezte: a betegségeket szabad szemmel nem látható élőlények (mikroorganizmusok) okozzák. A Semmelweis Orvostörténeti Múzeum most izgalmas kiállításon mutatja be az oltások történeteit.
Száradt hólyag gyógyította a himlőt
A pestisnél is pusztítóbb volt a himlő. A 18. század végéig évi négyszázezer ember, a XX. században pedig háromszázmillió (!) ember halt bele. Kölcsey Ferenc költő a himlő miatt vakult meg fél szemére. Évszázadokkal ezelőtt Ázsiában figyelték meg, hogy a himlős betegségből gyógyultaknak újabb fertőzéstől nem kell tartaniuk, ezért védekezésképpen himlőből származó elszáradt hólyagot és váladékot felhasználva enyhe betegséget idéztek elő. Hazánkban himlőoltást először Raymann János adott be saját gyermekének, 1717-ben.
Gerincvelő segített a veszetteken
Évente 59 ezer ember hal meg az állati harapás útján terjedő betegségben. A veszettség elleni oltóanyagot egy beteg nyúl szárított gerincvelőjét felhasználva sikerült előállítani, egy 1885-ben fertőzött fiú életét 14 utólagos oltással mentették meg. Az emberek védettségét az állatállomány megelőző beoltása biztosítja, ezért ha valakit megharap egy veszett állat, utólag kapja meg az oltást, még mielőtt kialakulna a fertőzés.
Méreg volt a torokgyík ellenszere
A közvetlen érintkezéssel vagy cseppfertőzéssel terjedő bakteriális betegség 1892–1893 között rengeteg áldozatot szedett, az akkori járvány első európai áldozata magyar volt. A hazai áldozatok száma rekordmagas volt, főleg Baranyában, ugyanis a horvát sokácok ölelgették és csókolgatták a halottaikat. Adolf von Behring jött rá, hogy a betegséget okozó baktérium mérget termel, amit szérumként alkalmazható.
Gyermekén próbálta ki a szérumot
Sokáig hitték, hogy a higiénés szabályok szigorú betartásával elkerülhető a gyermekbénulás, de 1931-ben és 1950-ben nem várt járványok törtek ki. A széklettel és cseppfertőzéssel terjedő betegség vírusát 1908-ban azonosították. Később rájöttek, elölt baktériumot felhasználva állítható elő az oltóanyag. Ezt Jones Edward Salk először magán, majd családján próbálta ki 1955-ben.
Nem sikerült kiölni a tuberkulózist
Magyarországon a XX. század elején a halálok negyedét TBC okozta. A világ népességének harmada hordozza magában ma is a TBC-t okozó baktériumot, a gyermekkori oltás viszont csak bizonyos szövődmények kialakulása ellen véd. Hazánkban a 80-as évektől eltűnt a betegség, de a nyomor és szegénység miatt felnőttkori TBC ismét problémát okoz.